Πραγματοποιήθηκαν σήμερα οι εκλογές του νέου Προεδρείου του Περιφερειακού Συμβουλίου Κεντρικής Μακεδονίας και των μελών της νέας αναβαθμισμένης Περιφερειακής Επιτροπής Κεντρικής Μακεδονίας.Σε ειδική συνεδρίαση στη νέα αίθουσα του Περιφερειακού Συμβουλίου Κεντρικής Μακεδονίας στη δυτική Θεσσαλονίκη, το Περιφερειακό Συμβούλιο με τη νέα του σύνθεση κλήθηκε για πρώτη φορά να εκλέξει το νέο Προεδρείο του.
Εξελέγησαν δια ανατάσεως χειρός από την παράταξη «Αλληλεγγύη» της διοίκησης του Απόστολου Τζιτζικώστα ως Πρόεδρος ο Θεόδωρος Μητράκας. Από την παράταξη της μείζονος αντιπολίτευσης «Πράξεις για τη Μακεδονία» του Χρήστου Παπαστεργίου ως Αντιπρόεδρος η Κέλλυ (Καλλιόπη) Βαλταδώρου και από την παράταξη της «Λαϊκής Συσπείρωσης» του Σωτήρη Αβραμόπουλου ως Γραμματέας ο Γιώργος Χαβατζάς.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi_93Cum65LWF3_n-jKnA72Dk1dmRryy1W5v1gLjkYr3PZsJCneEopd-NXaJZaEkNNDo5P3Jprch4Bj8q3B3Epho_0m62dWYUmter_gDkNwf9XD9Z6KgRzEv3q_i8GQaOM1GLqjDlSvWkqG3geuYVupJ6Qxqkznj4IxwEaXzH6IRkKUZhvO5VI5FP4WFKRv/s16000/unnamed%20(8).jpg)
Ο Πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου Κεντρικής Μακεδονίας Θεόδωρος Μητράκας έκανε λόγο για «θητεία ανοιχτών μικροφώνων και ανοιχτών, δημοκρατικών διαδικασιών, στο ανώτατο συλλογικό όργανο της Αυτοδιοίκησης στην Κεντρική Μακεδονία, που έχει κατακτήσει τη συνεργασία και την ενότητα όλα αυτά τα χρόνια».
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhvk7YFGFsmaciz9icjlFYDGuPiE_DIa2O_CaM6xt1h3dgjefxTQfqP0Pgx0XgpdqTUdeWVIIsHI3CyDsYrHq7bwQ1eZd1qYVkNWI2wrg5oWX_Mm30BCedKpG7dJBHIBMXPlZo9787CZqmj6_0Az9cn8BmhS53orBtbCNsjWwB89SPdvWSHlzl4MR7_-qLC/s16000/unnamed%20(3).jpg)
Στις εκλογές για την ανάδειξη της νέας αναβαθμισμένης Περιφερειακής Επιτροπής Κεντρικής Μακεδονίας εξελέγησαν οι εξής:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjCN5fsfi0eb3b7dq6R3jGqIFzDr0YMbzfkPOsvpEsmdJ4Q5Bmqf897Il9VWTjNUMiaQbyD4uDbBAnlBL1Z7j-dnv5pEbvQiq_PqLf-mp2Azu_y9UdRHf9DnMXi9ticR83GKZZfkov-YXhjuidrlmTNBBLdsMhaBjtTMA-zSy8XdFXALEMJxhN3YKHlYb_1/s16000/unnamed%20(2).jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjCN5fsfi0eb3b7dq6R3jGqIFzDr0YMbzfkPOsvpEsmdJ4Q5Bmqf897Il9VWTjNUMiaQbyD4uDbBAnlBL1Z7j-dnv5pEbvQiq_PqLf-mp2Azu_y9UdRHf9DnMXi9ticR83GKZZfkov-YXhjuidrlmTNBBLdsMhaBjtTMA-zSy8XdFXALEMJxhN3YKHlYb_1/s16000/unnamed%20(2).jpg)
«Αλληλεγγύη» έξι: Λευτέρης Κυρίζογλου (Θεσσαλονίκη), Βιβή Κουρτίδου (Θεσσαλονίκη), Στέργιος Μουρτζίλας (Ημαθία), Σιμέλα Κυριακίδου Τσιαλούκη (Χαλκιδική), Νατάσα Σωτηριάδου (Κιλκίς), Θανάσης Λιακόπουλος (Πιερία)
«Πράξεις για τη Μακεδονία» δύο: Χρήστος Παπαστεργίου, Σταμάτης Παπουλίδης
«Λαϊκή Συσπείρωση» ένας: Γιώργος Χαβατζάς
«Αλλαγή στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας»: Γιάννης Μυλόπουλος
Αναπληρωματικά Μέλη:
«Αλληλεγγύη»: Πάρις Μπίλλιας, Χρήστος Μήττας, Ανδρέας Βεργίδης, Χρυσαυγή Δρίστα Λαφατζή, Γιάννης Κουφίδης, Συρμούλα Τζήμα – Τόπη
«Πράξεις για τη Μακεδονία»: Φώτης Φωτιάδης
«Λαϊκή Συσπείρωση»: Κώστας Ιντζές
«Αλλαγή στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας»: Δήμητρα Θωμά
«Μακεδονία Μπροστά»: Δήμος Κυριλίδης
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!