Μεγάλες ανατροπές στη δημοσκόπηση της MRB με τη Νέα Δημοκρατία να πέφτει κάτω από το 30% και ΣΥΡΙΖΑ και ΠΑΣΟΚ να έχουν τα ίδια ποσοστά κάτω μάλιστα από το 10%. Ειδικότερα, σύμφωνα με την δημοσκόπηση της ΜΡΒ σχετικά με τις ευρωεκλογές, η πλειοψηφία τάσσεται υπέρ της Νέας Δημοκρατίας με ποσοστό 27,1% ενώ ακολουθούν με ίδια ποσοστά ο ΣΥΡΙΖΑ και το ΠΑΣΟΚ. (9,1%).
Η Ελληνική Λύση εμφανίζεται στην τέταρτη θέση με 7,1% και ακολουθεί το ΚΚΕ με 7%. Η Πλεύση Ελευθερίας καταγράφεται στο 3%, η Νίκη στο 2,8%, οι Σπαρτιάτες στο 2,1%, το ΜέΡΑ25 στο 2,1% και η Νέα Αριστερά στο 2%. Η αδιευκρίνιστη ψήφος φτάνει το 25%.
Ομόφυλα ζευγάρια
Στα δύο φαίνεται πως είναι η κοινωνία για τα ομόφυλα ζευγάρια. Σύμφωνα με τη δημοσκόπηση της MRB για τον Open, το 48,7% τάχθηκε υπέρ και το 48,2% κατά, ενώ αντίθετα ξεκάθαρα αρνητική είναι η κοινωνία αναφορικά με την τεκνοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια.
Συγκεκριμένα, το 64,8% διαφωνεί με το δικαίωμα τα ομόφυλα ζευγάρια να υιοθετούν παιδιά στο πλαίσιο ενός πολιτικού γάμου.
Μάλιστα το 48,9% του πληθυσμού συμφωνεί ότι το δικαίωμα υιοθεσίας παιδιών από ομόφυλα ζευγάρια υπονομεύει τον θεσμό της παραδοσιακής οικογένειας.
Η ακρίβεια, ωστόσο, είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που απασχολεί τους έλληνες πολίτες. Το 60.3% θεωρεί, λοιπόν, την ακρίβεια το μεγαλύτερο ζήτημα που απασχολεί την κοινωνία και ακολουθεί η Υγεία (24,4%) και το ύψος των εισοδημάτων (22,2%). Ακολουθούν η εγκλματικότητα, η παιδεία και η οικονομική ανάπτυξη της χώρας.
Σύμφωνα με τη δημοσκόπηση η κυβέρνηση (41%) έχει τη μεγαλύτερη ευθύνη για την ακρίβεια.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!