1000 και πλέον ιατρικές υπηρεσίες κατά το δίμηνο Ιανουάριος – Φεβρουάριος 2024, αποτυπώνουν τις πολύτιμες δωρεάν υπηρεσίες κοινωνικής πολιτικής & πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, που έχουν παρασχεθεί σε ευάλωτες ομάδες πληθυσμού (ανασφάλιστοι, χαμηλοσυνταξιούχοι, άστεγοι, χρήστες ουσιών, ανήμποροι μετακίνησης, πρόσφυγες κ.α.) από το Κοινωνικό Ιατρείο του Δήμου Κατερίνης.
Ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας, Σάββας Καρυπίδης, ο οποίος σε διαρκή συνεργασία με το επιστημονικό και διοικητικό προσωπικό, συντονίζει τη λειτουργία του, τονίζει τον καθοριστικό ρόλο που επιτελεί στην πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας, ανακουφίζοντας ευάλωτες ομάδες πληθυσμού. «Προτεραιότητα και διαρκής προσπάθειά μας, στη νέα διοίκηση του Δ. Κατερίνης είναι να ενισχύουμε τις υπηρεσίες προς τους πολίτες, ώστε η Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας να παρέχεται προς όλους».
Όπως είναι γνωστό, το Κοινωνικό Ιατρείο λειτουργεί στο χώρο του παλαιού Νοσοκομείου (διασταύρωση των οδών 7ης Μεραρχίας & Νοσοκομείου), ενώ παρέχει τις υπηρεσίες του, στους 1000 εγγεγραμμένους ωφελούμενους.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!