Το Ετήσιο Πρόγραμμα Τουριστικής Προβολής του Δήμου Κατερίνης για το έτος 2024, συζητήθηκε στην 1η συνεδρίαση της Επιτροπής Τουριστικής Ανάπτυξης και Προβολής (ΕΤΑΠ), η οποία πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο.
«Η συνεργασία μεταξύ τουριστικών και κοινωνικών φορέων αποτελεί θεμελιώδες συστατικό στις προσπάθειες βιώσιμης ανάπτυξης. Με σκοπό την υποβοήθηση της τουριστικής ανάπτυξης και τη βελτίωση της ποιότητας και της ανταγωνιστικότητας του τουρισμού του δήμου, δίνουμε έμφαση στο τρίπτυχο υποδομές, καθαριότητα, προβολή» τόνισε σε δήλωσή της, η αντιδήμαρχος Πολιτισμού/Τουρισμού Ελίνα Διαμαντοπούλου, η οποία συντόνισε την συνεδρίαση. «Επιβεβλημένος είναι ο προγραμματισμός ενεργειών με βάση ένα υπαρκτό πρόγραμμα και συγκεκριμένους στόχους. Επίσης, η συνεργασία φορέων και τοπικής κοινωνίας με δράσεις εξωστρέφειας» σημείωσε χαρακτηριστικά.
Όπως επισημάνθηκε, οι κατηγορίες δράσεων του προγράμματος για το 2024 είναι:
- Ψηφιακές υποδομές και Διαχείριση ψηφιακής ταυτότητας
- Παραγωγή οπτικοακουστικού υλικού
- Παραγωγή εντύπων, προωθητικού υλικού και αναμνηστικών
- Προβολή σε έντυπο / ηλεκτρονικό τύπο και ραδιοτηλεοπτικά μέσα
- Συμμετοχή σε τουριστικές εκθέσεις, φεστιβάλ, συνέδρια, διαγωνισμούς, Ευρωπαϊκά και Διεθνή Δίκτυα Πόλεων και Αδελφοποιήσεις
- Προβολή μέσω δράσεων εξωστρέφειας, δημοσίων σχέσεων/επαφών, διοργάνωσης εκδηλώσεων για την προώθηση του τουριστικού προϊόντος και ενημερωτικών δράσεων
Στην συνεδρίαση παρέστησαν και τοποθετήθηκαν ο αντιδήμαρχος Καθαριότητας, Ηλίας Τάπρας, ο Πρόεδρος της «ΠΟΛΙΣ Κοινή ΑΕ ΟΤΑ», Γιώργος Μπαλαούρας, καθώς και εκπρόσωποι των κοινωνικών φορέων που εκπροσωπούνται στην επιτροπή. Πιο συγκεκριμένα:
. ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ· ΕΝΩΣΗ ΞΕΝΟΔΟΧΩΝ ΠΙΕΡΙΑΣ
· ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΝ.ΔΩΜΑΤΙΩΝ & ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ Ν. ΠΙΕΡΙΑΣ
· ΕΜΠΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
· ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΠΙΕΡΙΑΣ
· ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΛΑΤΟΧΩΡΙΟΥ
· ΕΡΓΑΤΟΫΠΑΛΛΗΛΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
· ΕΝΩΣΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΑΚΤΟΡΩΝ
· ΕΝΩΣΗ ΞΕΝΟΔΟΧΩΝ ΠΑΡΑΛΙΑΣ
· ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΙΤΡΟΥΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ & ΠΛΑΤΑΜΩΝΟΣ
· ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΣ ΡΑΔΙΟΤΑΞΙ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
· ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΕΡΓ. ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΤΑΞΙ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ «ΑΓΙΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ»
· ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΟΛΥΜΠΟΥ (ΟΡ.ΦΕ.Ο.)
· ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΕΛΑΤΟΧΩΡΙΟΥ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ ΔΗΜΟΥ ΠΙΕΡΙΩΝ
· ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΟ ΚΤΕΛ ΝΟΜΟΥ ΠΙΕΡΙΑΣ Α.Ε.
· ΑΣΤΙΚΟ ΚΤΕΛ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ Α.Ε.
Αξίζει να σημειωθεί, ότι το ετήσιο πρόγραμμα, θα κατατεθεί στο Δημοτικό Συμβούλιο για έγκριση και εν τέλει, στον ΕΟΤ.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!