Οι αγροτικές κινητοποιήσεις συνεχίζονται με μπλόκα και τους αγρότες να ετοιμάζονται για την κάθοδό τους, στην Αθήνα και τη Βουλή…
«Πυρετός» διαβουλεύσεων στις τάξεις των αγροτών που όπως φαίνεται σκέφτονται τρόπους για να φτάσουν με τρακτέρ στη Βουλή. Οι αγροτικές κινητοποιήσεις συνεχίστηκαν για ακόμα μια μέρα με μπλόκα και συνθήματα κατά της κυβέρνησης. Οι αγρότες επαναλαμβάνουν σταθερά το τελευταίο διάστημα, πως αν δεν ικανοποιηθούν τα αιτήματά τους, θα παραμείνουν στους δρόμους.
Οι αγρότες έκλεισαν την Εγνατία Οδό, στο ρεύμα προς Θεσσαλονίκη, στο ύψος του κόμβου της Αλεξάνδρειας Ημαθίας. Έχουν παρατάξει τα τρακτέρ σε παραδρόμους και βγήκαν με τα πόδια στην εθνική οδό θέλοντας να στείλουν ηχηρό μήνυμα στην κυβέρνηση ενόψει του συλλαλητηρίου στην Αθήνα την ερχόμενη Τρίτη.
Κατά πληροφορίες ο αποκλεισμός θα διαρκέσει μέχρι τις 21:00. Την ίδια ώρα αντίστοιχες κινητοποιήσεις λαμβάνουν χώρα και στα υπόλοιπα μπλόκα της Κεντρικής Μακεδονίας.
Οι αγρότες τονίζουν πως οι εξαγγελίες του πρωθυπουργού ήταν «στάχτη στα μάτια» ενώ παράλληλα προειδοποιούν πως αν δεν ικανοποιηθούν τα αιτήματα τους, θα κλιμακώσουν τις κινητοποιήσεις τους.
Συνδικαλιστικές πηγές από τις τάξεις των αγροτών αναφέρουν στο thesstoday.gr πως ακόμη γίνονται ζυμώσεις σε ο,τι αφορά τον σχεδιασμό για το συλλαλητήριο ενώ το πιο πιθανό σενάριο είναι πως τρακτέρ θα κατεβάσουν οι παραγωγοί της Λάρισας και της Βοιωτίας με τους συμμετέχοντες από όλη την υπόλοιπη χώρα να καταφθάνουν στην πρωτεύουσα με πούλμαν.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!