Νέα μαρτυρία αλλάζει τα δεδομένα για τον θάνατο από ηλεκτροπληξία του νεαρού δημοσιογράφου Απόστολου Φουρνατζόπουλου σε πυλώνα υψηλής τάσης του ΔΕΔΔΗΕ, στο Παλαιό Φάληρο (Τρίτωνος και Αιόλου).
Οι αρχικές πληροφορίες και oρισμένα δημοσιεύματα, επικαλούμενα αστυνομικές πηγές, ήθελαν το δυστύχημα να έγινε κατά τη διάρκεια απόπειρας κλοπής του μετασχηματιστή ή/και άλλων υλικών από τον πυλώνα, χωρίς όμως να ευσταθούν.
Σύμφωνα με πληροφορίες η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική, κάτι που επιβεβαιώνεται από μια μαρτυρία που παρουσιάζει ένα νέο σενάριο.
Ο 26χρονος ήταν ιδιαίτερα αγαπητός σε όλη τη γειτονιά, με μία κάτοικο της περιοχής μίλησε για όλα όσα συνέβησαν εκείνο το μοιραίο βράδυ (Δευτέρα 19/2/2024) και οδήγησαν στον τραγικό του θάνατο.
Σύμφωνα με την μαρτυρία της ο άτυχος νεαρός, ο οποίος είχε γίνει γνωστός πριν λίγα χρόνια με αφορμή το γλαφυρό ύφος του σε ρεπορτάζ στα Εξάρχεια, τον είδε στον πυλώνα ένα γατάκι και προσπάθησε μόνος του να το κατεβάσει σε ασφαλές σημείο.
Συγκεκριμένα όπως ανέφερε η ίδια:
«Ανέβηκε να σώσει ένα γατάκι, το γατάκι σώθηκε, το παιδί πρέπει να γλίστρησε και να χάθηκε.
Ασχολούμαι τώρα μια εβδομάδα να μεγεθύνω τη φωτογραφία, να δω πρόσωπο. Το γατάκι είναι ζωντανό, το παιδί πρέπει να γλίστρησε γιατί είχε ανέβει πάρα πολύ ψηλά.
Τον χτύπησε το ρεύμα. Πιστεύω ότι δεν το σκέφτηκε ξανά δεύτερη φορά, απλά ανέβηκε. Τα παιδιά μας μεγαλώσανε μαζί με τους διπλανούς. Οπότε ήταν σαν να ήταν παιδί μου».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!