Ακόμα ένα φριχτό περιστατικό κακοποίησης ζώου συνέβη αυτή τη φορά στη Ζάκυνθο.
Σύμφωνα με το imerazante, στις 17:30 το απόγευμα της Τρίτης 13 Φεβρουαρίου, στην περιοχή Κάβο στο Μέσω Γερακάρι, ημεδαπός ηλικίας 66 ετών, είχε δέσει πίσω από το αυτοκίνητό του έναν σκύλο και τον έσερνε.
Ευτυχώς ένας άλλο οδηγός που είδε το περιστατικό ειδοποίησε αμέσως την αστυνομία και μετά από λίγο ο 66χρονος συνελήφθη.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ συνελήφθη, απογευματινές ώρες, χθες (13.02.2024), κατά την αυτόφωρη διαδικασία, από αστυνομικούς του Αστυνομικού Τμήματος Αλυκών, 66χρονος ημεδαπός και σε βάρος του σχηματίσθηκε δικογραφία για παράβαση της νομοθεσίας περί ευζωίας των ζώων.
Πιο αναλυτικά, στο πλαίσιο εξέτασης σχετικής καταγγελίας, προέκυψε ότι, ο 66χρονος, απογευματινές ώρες χθες (13.02.2024), στην περιοχή Γερακάρι Ζακύνθου, έσερνε σκύλο, ιδιοκτησίας του, έχοντας τον δεμένο στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου που οδηγούσε.
Προανάκριση για την υπόθεση πραγματοποίησε το Αστυνομικό Τμήμα Αλυκών, ενώ επιπλέον, σε βάρος του δράστη βεβαιώθηκε και το διοικητικό πρόστιμο των -30.300- ευρώ.
Ο συλληφθείς οδηγήθηκε στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Ζακύνθου.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!