Ο υπουργός Υγείας, Άδωνις Γεωργιάδης, αναφέρθηκε το Σάββατο (17/02) στο πλαφόν των 3 ευρώ που μπαίνει στα γενόσημα φάρμακα.
Συγκεκριμένα, σε σχετική συνέντευξή του στην εκπομπή «Καλημέρα» του ΣΚΑΪ, ο Άδωνις Γεωργιάδης είπε: «Με επείγοντα τρόπο δημοσιεύτηκε, τα ξημερώματα, σε ΦΕΚ η νέα υπουργική απόφαση [σ.σ. για τα γενόσημα φάρμακα], η οποία έχει όριο – πλαφόν τα 3 ευρώ ανά σκεύασμα, τη διαφορά που μπορεί να πληρώνει κάποιος σε σχέση με την παλαιά τιμολόγηση».
Ακόμα, ο ίδιος πρόσθεσε: «Αυτό αφορά σε 1.700 φάρμακα. Στα 1.600 φάρμακα, η διαφορά είναι της τάξεως 0,5 – 1 ευρώ. Υπάρχουν, όμως, δύο κατηγορίες, οι στατίνες και τα ψυχιατρικά φάρμακα, στα οποία μπορεί να δει κανείς διαφορά 15 ευρώ. Εκεί μπαίνει πλαφόν 3 ευρώ ώστε καθένας που θα επιλέξει να πάρει το ακριβότερο, να μην επιβαρυνθεί υπερβολικά».
Παράλληλα, ο Άδωνις Γεωργιάδης τόνισε το εξής: «Είχαν δίκιο οι φαρμακοποιοί που φώναξαν». Στη συνέχεια, ευχαρίστησε τους κυρίους Βαλτά και Λουράντο. «Η λογική είναι ότι λάθη μπορεί να γίνονται, το ζήτημα είναι να είσαι γρήγορος να διορθώνεις», πρόσθεσε ο υπουργός Υγείας και υποστήριξε ότι «η τιμή των φαρμάκων μειώθηκε 7%».
Επίσης, ο υπουργός Υγείας σημείωσε ότι επιθυμία του είναι το εμβόλιο κατά της νόσου COVID-19 να γίνεται από τα φαρμακεία. «Θέλω να συνδέσω τη θητεία μου στο Υπουργείο Υγείας με πολύ στενότερη συνεργασία και ενεργό ρόλο των φαρμακείων στις παροχές δημόσιας υγείας. Θα βάλουμε, ύστερα από συνταγογράφηση, το εμβόλιο για τη νόσο COVID-19 στα φαρμακεία», ανέφερε χαρακτηριστικά ο Άδωνις Γεωργιάδης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!