Η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας, κα Σοφία Μαυρίδου πραγματοποίησε αυτοψία στην Νότια Πιερία και συγκεκριμένα στο Δήμο Δίου - Ολύμπου, ώστε να διαπιστώσει το βαθμό στον οποίο επλήγη η ευρύτερη περιοχή εξαιτίας των έντονων καιρικών φαινομένων των τελευταίων ωρών.
Η κα Μαυρίδου και ο Αντιδήμαρχος Τεχνικών Υπηρεσιών, Περιβάλλοντος και Πολεοδομίας, Ηλεκτροφωτισμού και Διαχείρισης Υλικών και Οχημάτων Δίου - Ολύμπου, κος Κωνσταντίνος Κουριάτης, προέβησαν σε αυτοψία των αντιπλημμυρικών έργων που έχουν πραγματοποιηθεί στα ρέματα Χασκάρα, Δρουμπίνα και Ζιλιάνα, με σκοπό την καταγραφή της γενικότερης αποδοτικότητας και λειτουργικότητας των έργων που πραγματοποιήθηκαν για την πρόληψη φυσικών καταστροφών λόγω πλημμυρών που προκαλούνται από αναπάντεχα καιρικά φαινόμενα.
«Η Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας επενδύει στην πρόληψη πραγματοποιώντας αντιπλημμυρικά έργα που στοχεύουν στην καλύτερη δυνατή προστασία του τόπου μας από έντονα φαινόμενα που θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια των πολιτών και των επισκεπτών μας», τόνισε χαρακτηριστικά, η κα Μαυρίδου. Όπως διαπιστώθηκε, τόσο από την ίδια την Αντιπεριφερειάρχη, όσο και από τον Αντιδήμαρχο Δίου - Ολύμπου, τα αντιπλημμυρικά έργα επιτέλεσαν το σκοπό τους, θωρακίζοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την περιοχή με γνώμονα την αδιαπραγμάτευτη ασφάλεια των συμπολιτών μας.
Η Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας με υψηλό αίσθημα ευθύνης και σε άριστη συνεργασία και με τους τρεις δήμους της περιοχής μας έχει θέσει ως προτεραιότητα την καλύτερη δυνατή προστασία του πολίτη.
«Η Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας επενδύει στην πρόληψη πραγματοποιώντας αντιπλημμυρικά έργα που στοχεύουν στην καλύτερη δυνατή προστασία του τόπου μας από έντονα φαινόμενα που θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια των πολιτών και των επισκεπτών μας», τόνισε χαρακτηριστικά, η κα Μαυρίδου. Όπως διαπιστώθηκε, τόσο από την ίδια την Αντιπεριφερειάρχη, όσο και από τον Αντιδήμαρχο Δίου - Ολύμπου, τα αντιπλημμυρικά έργα επιτέλεσαν το σκοπό τους, θωρακίζοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την περιοχή με γνώμονα την αδιαπραγμάτευτη ασφάλεια των συμπολιτών μας.
Η Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας με υψηλό αίσθημα ευθύνης και σε άριστη συνεργασία και με τους τρεις δήμους της περιοχής μας έχει θέσει ως προτεραιότητα την καλύτερη δυνατή προστασία του πολίτη.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!