Σε συμβολικό αποκλεισμό προέβησαν οι αγρότες στο Τελωνείο της Λάρισας σήμερα το πρωί σκορπίζοντας μπάλες με άχυρο.
Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το onlarissa.gr, σήμερα το πρωί οι αγρότες από τον Πλατύκαμπο διαμαρτυρόμενοι με αφορμή την συνεδρίαση του συμβουλίου υπουργών Γεωργίας της Ευρωπαικης Ένωσης, παρέταξαν τα τρακτέρ τους έξω από το Τελωνείο και στην συνέχεια σκόρπισαν μπάλες με άχυρο.
Σε δηλώσεις του ο πρόεδρος του Αγροτικού Συνεταιρισμού Πλατύκαμπου, Γιάννης Κουτσούκης, ανέφερε ότι «κλείνουμε συμβολικά το Τελωνείο ως ένδειξη διαμαρτυρίας για τις ελληνοποιήσεις που καλά κρατούν. Καλούμε την Κυβέρνηση να λύσει τα προβλήματα που ακόμη μπορεί. Ζητάμε αφορολόγητο πετρέλαιο, το ρεύμα οριζόντια πρέπει να πάει στα 7 λεπτά ανά κιλοβατώρα».
Τον αγώνα τον αγροτών στηρίζουν και οι τελωνειακοί υπάλληλοι όπως τόνισε και ο αντιπρόεδρος της 5ης Ένωσης Τελωνειακών Υπαλλήλων Ευθύμιος Μηλιώνης, «είμαστε στο πλευρό τους. Καλούμε την Κυβέρνηση να δώσει άμεσες λύσεις στα καυτά προβλήματα των αγροτών μας».
Οι αγρότες αναμένεται να ξεκινήσουν νέα πορεία προς την πλατεία της Λάρισας, όπου εκεί θα πραγματοποιηθεί το συλλαλητήριο και θα παρκάρουν τα τρακτέρ τους τουλάχιστον για ένα 24ωρο.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!