Ένα ηχηρό «όχι» στα κυβερνητικά μέτρα είπαν οι αγρότες των περισσότερων μπλόκων της χώρας κατά τη χθεσινή συνάντησή τους στη Λάρισα, αποφασίζοντας κλιμάκωση των κινητοποιήσεων, με απόβαση στην Αθήνα.
Το βράδυ της Τρίτης, μετά από συνεννοήσεις με την ΕΛΑΣ, τα τρακτέρ θα πλημμυρίσουν τους δρόμους της Αθήνας στο μεγάλο συλλαλητήριο που ετοιμάζεται. Την ίδια ημέρα, θα προχωρήσουν σε παράλληλους αποκλεισμούς δρόμων, τελωνείων και λιμανιών. Εκτός από τα τρακτέρ, οι αγρότες θα φτάσουν στην πρωτεύουσα με αυτοκίνητα και λεωφορεία.
Συμβολικοί αποκλεισμοί πραγματοποιούνται ήδη σε πολλά σημεία του εθνικού οδικού δικτύου, ενώ στα τελωνεία της Νίκης, των Ευζώνων και των Κήπων τα τρακτέρ είναι έτοιμα να μπλοκάρουν την κυκλοφορία.
Πριν την κάθοδο αναμένεται να υπάρξει συνάντηση με τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη, Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, για να επιτραπεί η είσοδος των οχημάτων στην Αθήνα.
Η κλιμάκωση αποφασίστηκε, καθώς πεποίθηση των αγροτών είναι ότι υπάρχουν κι άλλα δημοσιονομικά περιθώρια για επιπλέον παροχές.
Μετά τη συνεδρίαση στη, ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Λάρισας κ. Ρίζος Μαρούδας είπε στις κάμερες, «αποφασίσαμε να συνεχίσουμε τις κινητοποιήσεις, γιατί τα βασικά μας αιτήματα δεν έχουν ικανοποιηθεί. Πιστεύουμε πως μέσω της συνέχισης του αγώνα θα έχουμε απαντήσεις από την Κυβέρνηση. Αποφασίσαμε να κάνουμε ένα μεγάλο συλλαλητήριο το απόγευμα της ερχόμενης Τρίτη, 20 Φεβρουαρίου, στην Αθήνα με τρακτέρ, αγροτικά αυτοκίνητα και λεωφορεία καλώντας τους αγρότες σε μαζική συμμετοχή, αλλά και το λαό της πρωτεύουσας να αντιμετωπίσει αυτή τη συγκέντρωση ως δική του συγκέντρωση. Ταυτόχρονα, την ίδια ημέρα θα κλιμακώσουμε σε τελωνεία και λιμάνια».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!