Μία «έκπληξη» περίμενε έναν πνευμονολόγο την ώρα που έκανε βρογχοσκόπηση σε κλινική των Χανίων.
Συγκεκριμένα, όπως μεταδίδει το zarpanews.gr, μία γυναίκα χτύπησε την πόρτα του γραφείου, με έντονα συμπτώματα βήχα. Δεν ήξερε όμως τι την περιμένει.
Η «έκπληξη» που έκρυβε ο βήχας, ήταν ένα οστό, ένα κόκκαλο από κουνέλι μέσα στον… πνεύμονά της.
«Δεν είναι συχνό το φαινόμενο, αλλά μπορεί να συμβεί» τόνισε μιλώντας στο κρητικό μέσο ο πνευμονολόγος, Στέλιος Βιττωράκης.
Εντυπωσιακό είναι το γεγονός, πως το γεύμα είχε γίνει πριν αρκετούς μήνες. Η ασθενής θυμήθηκε εκ των υστέρων πως στραβοκατάπιε και είχε επεισόδιο πνιγμού. Το ότι πέρασε γρήγορα το επεισόδιο την καθησύχασε, ώσπου ο βήχας επανήλθε.
«Όταν είδαμε ότι είναι κόκκαλο από κουνέλι, η ασθενής θυμήθηκε ότι είχε το επεισόδιο μήνες πριν, το καλοκαίρι» σημείωσε ο κ. Βιττωράκης.
Μάλιστα, σύμφωνα με τον πνευμονολόγο, παρόμοια περιστατικό έχουν συμβεί στο παρελθόν. «Έχουμε αφαιρέσει κουκούτσι, πλαστικά παιχνίδια και γενικά ξένα σώματα» είπε.
«Προσοχή στον επίμονο βήχα»
«Το μήνυμα που πρέπει να περαστεί από αυτό το συμβάν είναι πως είτε τα συμπτώματα είναι έντονα, είτε όχι, είτε υπάρχει φλεγμονή, ο ασθενής θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός. Μερικές φορές μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε και καλό θα ήταν να μεριμνήσει να εξεταστεί σύντομα» τόνισε ο κ. Βιττωράκης.
Σε ό,τι αφορά την επέμβαση: Η βρογχοσκόπηση είναι μια ασφαλής και ανώδυνη διαδικασία για τη διερεύνηση πληθώρας παθήσεων και συμπτωμάτων.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!