Η Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας ολοκλήρωσε τις τεχνικές παρεμβάσεις για την αποκατάσταση των πρανών και της διάβασης Ξηρολακίου στο πλαίσιο του έργου “”Επείγουσες εργασίες για αποκατάσταση πρανών και διάβασης Ξηρολακίου επί της δευτερεύουσας επαρχιακής οδού Δ6”, το οποίο χρηματοδοτήθηκε από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων (ΠΔΕ) στη ΣΑΕΠ 808 του έργου με κωδικό 2018ΕΠ80800002.
Οι εναπομείνασες εργασίες, οι οποίες αφορούσαν στην ολοκλήρωση επιχωμάτων, τη διαμόρφωση κοίτης και τη διαμόρφωση της εισόδου του μικρού όμορου ρέματος ολοκληρώθηκαν.
Η Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας θεωρεί ύψιστη προτεραιότητα την αποκατάσταση των βλαβών που έχουν σημειωθεί στην περιοχή εξαιτίας των έντονων καιρικών φαινομένων, ενώ το εν λόγω έργο αναμένεται να συμβάλει στην αδιαπραγμάτευτη ασφάλεια των πολιτών, αλλά και την καλύτερη δυνατή προστασία της ευρύτερης περιοχής από φυσικές καταστροφές που ενδέχεται να προκληθούν στο μέλλον εξαιτίας της κλιματικής αλλαγής.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!