Στο πλαίσιο της φοιτητικής εβδομάδας του Τμήματος Διοίκησης Εφοδιαστικής Αλυσίδας Κατερίνης (ΔΙΠΑΕ), πραγματοποιήθηκε την 21η Φεβρουαρίου και ώρα 12:00, στο Αμφιθέατρο Α εκπαίδευση των φοιτητών, στη «Βασική Υποστήριξη Ζωής» από την κα Αθηνά Γεραρίδου, Αντιπρόεδρο της Διασωστικής Ομάδας Πιερίας και Διευθύντρια προγραμμάτων ERC στη Βασική Υποστήριξη της Ζωής σε ενήλικες (BLS),σε βρέφη και παιδιά (PBLS).
Η εκπαίδευση που πραγματοποιήθηκε κατόπιν προσκλήσεως από την Επίκουρη Καθηγήτρια κα Σταφυλά Αμαλία του Τμήματος Διοίκησης Εφοδιαστικής Αλυσίδας Κατερίνης (ΔΙΠΑΕ), περιελάμβανε θεωρητική αλλά και πρακτική εκπαίδευση στην εφαρμογή της Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης (ΚΑΡ.Π.Α.) και στην χρήση του Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή (Α.Ε.Α), σε περιπτώσεις καρδιακής ανακοπής, καθώς και στην αντιμετώπιση της απόφραξης των ανωτέρων αεραγωγών (ή πνιγμονής) από ξένο σώμα (τεχνική Heimlich).
Η διεξαχθείσα εκπαίδευση προκάλεσε το έντονο ενδιαφέρον και απέσπασε τα πολύ θετικά σχόλια των παρευρισκομένων, γεγονός που μας ενθαρρύνει να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας προς ενημέρωση του κοινού πάνω σε θέματα Βασικής Υποστήριξης Ζωής.
Η Διασωστική Ομάδα Πιερίας (ΔΟΠ) ευχαριστεί το Τμήμα Διοίκησης Εφοδιαστικής Αλυσίδας Κατερίνης (ΔΙΠΑΕ) και συγκεκριμένα την Επίκουρη Καθηγήτρια κα Σταφυλά Αμαλία, για την πρωτοβουλία της και την φιλοξενία που μας παρείχε.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!