Σας γνωρίζουμε ότι, σύμφωνα με το ν.4797/2021 (Α ́66), όπως ισχύει, δύναται να παρέχεται επιχορήγηση σε επιχειρήσεις που έχουν πληγεί από θεομηνίες, η οποία καλύπτει ζημιές που προκλήθηκαν σε κτιριακές εγκαταστάσεις, εξοπλισμό, πρώτες ύλες, εμπορεύματα, φορτηγά αυτοκίνητα δημόσιας και ιδιωτικής χρήσης, καθώς και αυτοκίνητα επαγγελματικής χρήσης, μέσα παραγωγής, συμπεριλαμβανομένου και του εγγείου κεφαλαίου, και αποθηκευμένα προϊόντα, τα οποία καταγράφηκαν ως κατεστραμμένα. Επισημαίνεται ότι, για θεομηνίες μετά την 26.09.2021 δεν καλύπτονται πλέον ζημιές σε κτιριακές εγκαταστάσεις από την Διεύθυνση Κρατικής Αρωγής.
- Για ζημιές που προκλήθηκαν σε κτιριακές εγκαταστάσεις από τις
πλημμύρες στις 08-11 Οκτωβρίου 2021 και εκδηλώθηκε στην ΠΕ Πιερίας - Αιτήσεις έως τις 08 Μαρτίου
Για τις εν λόγω ζημίες πλέον αρμόδια είναι η Γενική Διεύθυνση Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών (Γ.Δ.Α.Ε.Φ.Κ.)
Το έργο της αποκατάστασης των ζημιών σε κτήρια από την πλημμύρα, στις περιοχές που οριοθετούνται, αναλαμβάνει η Διεύθυνση Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών Βορείου Ελλάδος (Δ.Α.Ε.Φ.Κ.-Β.Ε.)
Για τον λόγο αυτό, οι αιτήσεις (σχετικό έντυπο επισυνάπτεται) που αφορούν τις αποκαταστάσεις των ζημίων σε κτίρια θα πρέπει να υποβληθούν μέχρι 08 Μαρτίου 2024 στην Διεύθυνση Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών Βορείου Ελλάδος (Δ.Α.Ε.Φ.Κ.-Β.Ε.)
Ταχ. Δ/νση: Ναυρίνου 28,
T.K 55131, Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
email: [email protected],
τηλέφωνο: 2310 42 84 48
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!