Το νέο πρόγραμμα «Sport Pass» από το υπουργείο Παιδείας θα προσφέρει ένα voucher ύψους 300 ευρώ για την εγγραφή μαθητών της Α' Γυμνασίου σε αθλητικά σωματεία.
Τα κριτήρια επιλογής θα είναι εισοδηματικά και αναμένεται να επηρεάσουν περίπου 35.000 μαθητές από τους 100.000 που βρίσκονται στην πρώτη τάξη του Γυμνασίου.
Ο στόχος του προγράμματος είναι να προωθήσει τη συμμετοχή των νέων σε αθλητικές δραστηριότητες και να ενισχύσει την υγιή άσκηση.
Το Sport Pass θα είναι ύψους 300 ευρώ και θα αφορά την εγγραφή μαθητών σε αθλητικά σωματεία.
H διάταξη του Υπουργείου για το sport pass
Η διάταξη όπως αναγράφεται στο Ετήσιο Σχέδιο Δράσης 2024 του υπουργείου Παιδείας:
«SportPass» Voucher στον Αθλητισμό: Πρόγραμμα ενίσχυσης της άθλησης των παιδιών, δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές της 1ης Γυμνασίου να εγγραφούν σε αθλητικούς συλλόγους της αρεσκείας τους ενισχύοντας τον αναπτυξιακό αθλητισμό.
Πληθυσμός μαθητών 1ης Γυμνασίου: 100.000 μαθητές.
Δυνητικοί δικαιούχοι: Μαθητές με οικογενειακά εισοδηματικά κριτήρια: 35.000 μαθητές.
Ποσό voucher: 300 ευρώ.
Τονίζεται ότι ακόμα δεν έχει γίνει γνωστό το πότε θα ανοίξουν οι αιτήσεις. Σίγουρο είναι ότι θα έχει την ίδια μορφή με τα υπόλοιπα Pass που έχει δώσει η κυβέρνηση (market pass, fuel pass).
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!