Ο Δήμος Κατερίνης τιμά την Επέτειο των 202 χρόνων από τη Μάχη της Μηλιάς (2 Απρ. 1822 – 2 Απρ. 2024) Πρόσκληση - Πρόγραμμα
Στεφάνια θα καταθέσουν: ο εκπρόσωπος της Κυβέρνησης, ο εκπρόσωπος της Βουλής, ο Δήμαρχος
Κατερίνης, η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας, ο Πρόεδρος της Τοπικής Κοινότητας Μηλιάς, ο Διοικητής της 24ης Τεθωρακισμένης Ταξιαρχίας, ο Διευθυντής Αστυνομίας Πιερίας, ο Διοικητής των Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Νομού Πιερίας, ο Διοικητής του Γ’ Λιμενικού Τμήματος Σκάλας Κατερίνης, εκπρόσωπος απογόνων της οικογένειας των Λαζαίων, εκπρόσωπος του Συλλόγου Οικιστών Μακεδόνων Ν. Πέλλης Αταλάντης «Ο Μέγας Αλέξανδρος», λοιποί Πολιτιστικοί Σύλλογοι. Στην συνέχεια, θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγή και θα γίνει ανάκρουση του Εθνικού μας Ύμνου.
►Στον επίλογο της εκδήλωσης, θα γίνει σύντομο απάνθισμα μηλιώτικων ηρωικών τραγουδιών για τη Μηλιά και τους Λαζαίους.
Αξίζει να σημειωθεί, ότι, από την 8η πρωινή της 2ας Απριλίου έως τη δύση του ηλίου της ίδιας ημέρας, θα σημαιοστολιστούν όλα τα Δημόσια και Δημοτικά καταστήματα, καθώς και τα ιδιωτικά καταστήματα, οι οικίες, οι δρόμοι και οι πλατείες της Δημοτικής Ενότητας Πέτρας. Σε ό,τι αφορά την τέλεση της επιμνημόσυνης δέησης παρακαλείται να επιληφθεί η Ιερά Μητρόπολη Κίτρους, Κατερίνης & Πλαταμώνος. Ο Δήμος Κατερίνης θα μεριμνήσει για τον καλλωπισμό του χώρου, στον οποίο θα πραγματοποιηθούν οι εκδηλώσεις. Τα θέματα που αφορούν την τάξη και την κίνηση των οχημάτων παρακαλείται να τα ρυθμίσει η Δημοτική Αστυνομία. Την ευθύνη – επιμέλεια της εκδήλωσης έχει το Τμήμα Επικοινωνίας (Τύπου) του Δήμου Κατερίνης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!