Με πανηγυρισμούς ανακοινώθηκε από τα ΜΜΕ η παραλαβή 140 ηλεκτρικών λεωφορείων από την κινεζική εταιρεία Yutong Bus. Η άφιξή τους στην Αθήνα σηματοδοτεί την απαρχή μιας Πράσινης εποχής στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς και τις μετακινήσεις των πολιτών και ακόμα μία επιτυχία του Ελλάδα 2.0; Ή μήπως όχι;
Σύμφωνα με την Καθημερινή, το Ελεγκτικό Συνέδριο μπλόκαρε την σύμβαση του ΟΣΥ και της εταιρείας ΕΥΔΡΟΜΟΣ ΑΤΕ, αναδόχου εταιρείας στον ηλεκτρονικό διεθνή ανοικτό διαγωνισμό για «την προμήθεια και εγκατάσταση δικτύου αγωγών για τη φόρτιση των 140 νέων ηλεκτρικών οχημάτων στα αμαξοστάσια Αγ. Ι. Ρέντη, Αγ. Δημητρίου, Ρουφ και Αττικής».
Στην εν λόγω σύμβαση προβλέπεται η προμήθεια σταθερών φορτιστών αργής φόρτισης, οι οποίοι θα τοποθετηθούν στα αμαξοστάσια της Αττικής και της Θεσσαλονίκης, καθώς και 7 κινητών μονάδων για επιτόπιο φόρτιση.
Ωστόσο, η υλοποίηση αυτής αναμένεται να καθυστερήσει από το «φρένο» του Ελεγκτικού Συνεδρίου για «ουσιώδεις νομικές πλημμέλειες στην ελεγχθείσα διαγωνιστική διαδικασία» και μη τεκμηρίωση του προϋπολογισμού της ελεγχόμενης προμήθειας.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!