Συνελήφθη χθες το μεσημέρι σε περιοχή της Πιερίας, από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Κατερίνης, ένας ημεδαπός άνδρας, για το αδίκημα της απάτης.
Ειδικότερα, το πρωί της ίδιας ημέρας, ημεδαπός συνεργός του, τα στοιχεία του οποίου έχουν ταυτοποιηθεί, τηλεφώνησε σε ηλικιωμένο σε περιοχή της Ηλείας και προσποιούμενος τον τραπεζικό υπάλληλο, ισχυρίστηκε ότι είναι δικαιούχος αναδρομικών ποσών και ζήτησε να καταθέσει χρήματα, προκειμένου να ολοκληρωθεί δήθεν η διαδικασία καταβολής των αναδρομικών.
Με τον τρόπο αυτό κατάφερε να πείσει τον ηλικιωμένο να καταθέσει σε τραπεζικό λογαριασμό του συλληφθέντα το χρηματικό ποσό των 6.121 ευρώ, το οποίο παρέλαβε λίγο αργότερα ο συλληφθείς.
Από την περαιτέρω έρευνα προέκυψε ότι, στις 4 Μαρτίου 2024 δρώντας με τον ίδιο τρόπο, κατάφεραν να εξαπατήσουν ημεδαπό άνδρα σε περιοχή των Δωδεκανήσων, με αποτέλεσμα να καταθέσει σε τραπεζικό λογαριασμό του συλληφθέντα το χρηματικό ποσό των 5.850 ευρώ.
Επίσης διαπιστώθηκε ότι ο προαναφερόμενος συνεργός, τηλεφώνησε στις 26 Φεβρουαρίου 2024 σε ημεδαπή γυναίκα σε περιοχή της Μεσσηνίας και με το ίδιο πρόσχημα, κατάφερε να την πείσει να καταθέσει το χρηματικό ποσό των 6.100 ευρώ, σε τραπεζικό λογαριασμό ημεδαπού άνδρα, τα στοιχεία του οποίου έχουν ταυτοποιηθεί.
Η έρευνα των αστυνομικών συνεχίζεται για να εξακριβωθεί η τυχόν συμμετοχή τους και σε άλλες παρόμοιες αξιόποινες πράξεις.
Ο συλληφθείς, με τη δικογραφία που σχηματίσθηκε σε βάρος του, θα οδηγηθεί στον Εισαγγελέα Πρωτοδικών Κατερίνης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!