Άμεση ήταν η παρέμβαση και η ενεργοποίηση του Βουλευτή Πιερίας κ.Σπύρου Κουλκουδίνα προκειμένου να υπάρξει κινητοποίηση του κρατικού μηχανισμού και κυρίως η ενεργοποίηση του μηχανισμού πρώτης αρωγής για τους πληγέντες από τις πλημμύρες.
Ο κ.Κουλκουδίνας με παρέμβαση του με την ένδειξη ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ στον αρμόδιο Υφυπουργό κ.Τριαντόπουλο και τέσσερις ακόμα Υπουργούς, ζήτησε:
1ον-Να ενεργοποιηθεί το ειδικό σχήμα κάλυψης των απωλειών σε φυτικό κεφάλαιο για τις αγροτικές εκμεταλλεύσεις που υπέστησαν ζημιές, με την άμεση κινητοποίηση του ΕΛΓΑ.
2ον- Να χορηγηθεί προκαταβολή πρώτης αρωγής έναντι επιχορήγησης για την αντιμετώπιση ζημιών σε επιχειρήσεις συμπεριλαμβανομένων και των κτηνοτροφικών μονάδων στην περιοχή.
3ον-Να ενεργοποιηθεί η κρατική αρωγή στις επιχειρήσεις που έχουν υποστεί ζημιές και στους φορείς. Το Υπουργείο Εσωτερικών οφείλει να εξετάσει την έκτακτη οικονομική ενίσχυση των Δήμων Κατερίνης και Δίου-Ολύμπου, που τα δίκτυα και οι υποδομές τους έχουν υποστεί ζημιές.
4ον-Να επιταχυνθεί η διαδικασία πρώτης αρωγής έναντι στεγαστικής συνδρομής για νοικοκυριά και κατοικίες που υπέστησαν ζημιές αλλά και η παροχή στεγαστικής συνδρομής σε φυσικά πρόσωπα και επιχειρήσεις που υπέστησαν ζημιές.
5ον-Το Υπουργείο Οικονομικών να προβεί στη σχετική προεργασία για την λήψη μέτρων για τους πληγέντες όπως η αναστολή καταβολής φορολογικών και ασφαλιστικών υποχρεώσεων για τους πληγέντες, η απαλλαγή από τον ΕΝΦΙΑ και η αναστολή κατασχέσεων.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!