Βολές κατά της κυβέρνησης για προσπάθεια «κουκουλώματος» των ευθυνών για την εθνική τραγωδία των Τεμπών εξαπέλυσε ο πατέρας ενός θύματος, Χρήστος Χούπας, βάζοντας παράλληλα στο στόχαστρό του τον Κώστα Αχ. Καραμανλή, τον οποίο μάλιστα χαρακτήρισε ως «ξεδιάντροπο».
Ειδικότερα, σχολιάζοντας το πρωί της Κυριακής (24/3) στο MEGA την αποκάλυψη του «Βήματος» περί «μονταζιέρας» στα ηχητικά ντοκουμέντα με τις συνομιλίες του σταθμάρχη, ο κ. Χούπας ανέφερε:
«Έχουμε πολλά στοιχεία στα χέρια μας που δεν είναι ανακοινώσιμα ακόμα. Από πίσω κρύβεται κουκούλωμα, ειδικά τη στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι που αγνοούνται. Όλο το Καραμανλέικο προσπαθούν να καλύψουν. Θα μπορούσε, τη στιγμή που κουνούσε το δάχτυλο, ο ξεδιάντροπος, θα μπορούσε εφόσον θεωρεί τον εαυτό του αθώο να βρεθεί στη διάθεση της δικαιοσύνης και να αθωωθεί ενδεχομένως. Το να κρύβεται πίσω από τη βουλευτική ασυλία είναι το λιγότερο άνανδρο. Ευελπιστούμε, αλλά δεν είμαι ούτε αισιόδοξος ούτε απαισιόδοξος. Θέλουμε τη δικαίωση».
«Κάθε μέρα, το βράδυ μας μιλάνε τα παιδιά μας. Παιδιά χάσαμε όχι γατιά. Τα παιδιά μας τα τρώει το χώμα. Και κουνάει το δάχτυλο, σε ποιον τον κουνάει; Τυχαία πήρε το επίθετο αυτό, δεν μόχθησε για να το αποκτήσει. Αλλά τι να πεις στην Ελλάδα. Ευθύνη φέρει ο υπουργός. Από τα συστήματα ασφαλείας δεν δούλευε κανένα. Μου είναι αδιάφορο αν θα τιμωρηθεί ένας ή πολλοί. Η προσπάθεια στρέφεται εναντίον μόνο του σταθμάρχη. Δεν μπορεί να φταίει μόνο αυτός, είναι άνθρωπος, αν πάθαινε κάτι;», κατέληξε ο ίδιος.
Δείτε το βίντεο:
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!