Ένα ομολογουμένως πολύ «δυνατό» βίντεο δημοσίευσε η αστυνομία της Νέα Υόρκης στο οποίο απεικονίζεται ένας αστυνομικός α σκοτώνει έναν άνδρα που είχε εισβάλλει στο σπίτι της μητέρας του και την κρατούσε όμηρο με την απειλή μαχαιριού.
Επί της ουσίας αστυνομικός έσωσε τη μητέρα του.
Ο αστυνομικός Άλεξ Μοργκέσε πυροβολεί μία φορά στο κεφάλι τον δράστη, Μίκαελ Ντότελ, ο οποίος έπεσε επί τόπου νεκρός στις 23 Δεκεμβρίου, σε διαμέρισμα στο Μπρονξ.
Ο δράστης είχε αρπάξει το θύμα από τον λαιμό, με την γυναίκα να αρχίσει να χάνει τις αισθήσεις του.
«Κάν’ το», φώναξε ο Ντότελ στον Μοργκέζε και τον συνεργάτη του, καθώς κρατούσε τη μητέρα του μπροστά του ως ασπίδα.
«Πυροβολήστε με, πυροβολήστε με», ακούγεται να λέει στη συνέχεια προκαλώντας τους αστυνομικούς να τον σκοτώσουν.
Επίσης, ο δράστης ανέφερε πως έχει μαχαίρι, με τον αστυνομικό να του ζητά να το πετάξει.
Όπως ανέφερε η αστυνομία και σύμφωνα με την New York Post, ο δράστης είχε ιστορικό ψυχικής ασθένειας και τρεις ανοιχτές ποινικές υποθέσεις εναντίον του.
Οι έρευνες είναι σε εξέλιξη για τα ακριβή αίτια της επίθεσης αλλά και την δράση του αστυνομικού.
Σημειώνεται πως τραυματίστηκε ακόμη μια νεαρή γυναίκα που βρισκόταν στο διαμέρισμα καθώς και η μητέρα του αστυνομικού.
Video shows moment NYPD officer fires single shot that kills man holding mother hostage: ‘Shoot me!’ https://t.co/SontRHK3zf pic.twitter.com/S5EYhsgO4t
— New York Post (@nypost) March 4, 2024
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!