Η τελική Συνάντηση (ΤΣΣ) της Ομάδας Σχεδιασμού Άσκησης (Ο.ΣΧ.Α.) σε περίπτωση αντιμετώπισης συνεπειών μετά από εκδήλωση φυσικών καταστροφών, πραγματοποιήθηκε σήμερα το πρωί, στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου Κατερίνης, στο Δημαρχείο.
Αντικείμενο της συνάντησης, που συντόνισαν ο Εντεταλμένος Δημοτικός Σύμβουλος, Γιώργος Γραμματικός, η Προϊσταμένη του Αυτοτελούς Τμήματος Πολιτικής Προστασίας του Δήμου, Μαρίζα Αντωνακοπούλου, ήταν η πραγματοποίηση του τελικού ελέγχου όλων των διαδικασιών και των οργανωτικών ρυθμίσεων για τη διεξαγωγή της Άσκησης Επί Χάρτου «ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2024» που θα διεξαχθεί στις 14 Μαρτίου 2024.
Οι γενικοί στόχοι της Άσκησης είναι ο έλεγχος της επάρκειας των επιχειρησιακών σχεδίων Εκτάκτων Αναγκών του Δήμου Κατερίνης, ο έλεγχος της διαλειτουργικότητας των υπηρεσιών και της μεταξύ τους συνεργασίας, ο έλεγχος συνεργασίας των υπηρεσιών με τους επιχειρησιακά αρμόδιους φορείς σε περίπτωση κατά την οποία κληθούν να αντιμετωπίσουν τις συνέπειες μετά από μια ενδεχόμενη εκδήλωση φυσικών καταστροφών.
Στην τελική συνάντηση συμμετείχαν επίσης εκπρόσωποι της Δημοτικής Αστυνομίας, της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, του Λιμεναρχείου Κατερίνης, της Τροχαίας Κατερίνης, του Αστυνομικού Τμήματος Κατερίνης, του Τμήματος Πολιτικής Προστασίας Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας, της Κοινωνικής Υπηρεσίας, του ΕΚΑΒ και της ΔΕΥΑ Κατερίνης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!