Ασφαλής χρήση των εναλλακτικών μέσων μετακίνησης & τήρηση του ΚΟΚ
Το ποδήλατο και κάθε μορφής μέσο μετακίνησης έχει κανόνες οδήγησης και αυτούς καλούνται να εφαρμόζουν οι ποδηλάτες κ.ά. Ο λόγος για την κοινή δράση ενημέρωσης των Δημοτών, από τη Δημοτική Αστυνομία και την Ποδηλατική ΑΠΟ-ΔΡΑΣΗ Πιερίας, για την ασφαλή χρήση του ποδηλάτου κ.ά. εναλλακτικών μέσων μετακίνησης, με έμφαση στους κανόνες οδικής συμπεριφοράς.
Στη διάρκεια της δράσης έγινε διανομή ενημερωτικού υλικού, καθώς όπως επισημάνθηκε το φαινόμενο της παραβίασης του Κ.Ο.Κ. από τους ποδηλάτες ή και τους αναβάτες σε ηλεκτρικά πατίνια είναι υπαρκτό και εκτός από άσχημη εικόνα που δημιουργεί η κίνηση σε πλατείες και πεζοδρόμους, υφίστανται και κίνδυνοι για τους ίδιους τους ποδηλάτες, καθώς και για τους πεζούς.
Οι δημότες ενημερώθηκαν για τα όσα πρέπει να κάνουν ή να αποφεύγουν οι ποδηλάτες στον πεζόδρομο, όπως π.χ. ότι απαγορεύεται ρητώς το ποδήλατο στον πεζόδρομο, μιας που θεωρείται όχημα κι ο χρήστης πρέπει να το σύρει κι όχι να επιβαίνει σ’ αυτό. Επίσης, ότι στις περιπτώσεις παραβάσεων ισχύουν - βάσει της νομοθεσίας - πρόστιμα, ιδιαιτέρως αυστηρά.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!