Σάλος έχει προκληθεί στην Τουρκία, τις τελευταίες ώρες, από την κίνηση του Απόστολου Παπαθεοδώρου να ανοίξει την ελληνική σημαία κατά την επίσκεψή του στην Αγία Σοφία, στην Κωνσταντινούπολη.
Ειδικότερα, σε σχετική ανάρτησή του στο Instagram ο Απόστολος Παπαθεοδώρου δημοσίευσε τη φωτογραφία του με τη σημαία μας στο μνημείο και έγραψε: «Αγαπημένη μου Πόλη, για πάντα ελληνική».
Πάντως, το ζήτημα απασχόλησε τα τουρκικά μέσα ενημέρωσης, όπως το Türkiye Gazetesi, που έγραψαν: «Ένας Έλληνας τουρίστας, ονόματι Απόστολος Παπαθεοδώρου, προσπάθησε να προκαλέσει στην Αγία Σοφία, την οποία επισκέφθηκε. Εισήλθε στο τέμενος πληρώνοντας 25 ευρώ, επισκεπτόμενος τον γυναικωνίτη του μνημείου. Εκεί ξεδίπλωσε την ελληνική σημαία. Έβγαλε φωτογραφία και την ανήρτησε στα κοινωνικά δίκτυα με την επισήμανση “Αγαπημένη μου Πόλη, για πάντα ελληνική”. Το γεγονός προκάλεσε άμεσα, έντονες αντιδράσεις στην Τουρκία».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!