Καμία ανοχή σε νοοτροπίες και πρακτικές που δυσχεραίνουν την κίνηση των πολιτών σε πεζοδρόμια και πεζόδρομους από τον Δήμο Κατερίνης, ο οποίος έθεσε ήδη σε επαναλειτουργία τις βυθιζόμενες – ανακλινόμενες μπάρες στις εισόδους και εξόδους του πλέγματος του κεντρικού πεζόδρομου.
Όπως υπογραμμίζει ο αρμόδιος αντιδήμαρχος, Θωμάς Αναστασιάδης: «Σηκώνουμε τις μπάρες. Για μας προέχει η ασφάλεια των πολιτών. Ικανοποιείται το πάγιο αίτημα των συνδημοτών μας, για τον έλεγχο οχημάτων και μηχανών που κινούνται στον πεζόδρομο και γίνεται πράξη η προεκλογική δέσμευση του Δημάρχου μας Ι. Ντούμου», ενώ όπως διευκρινίζει: «Ήδη με την επαναλειτουργία των μπαρών και με τη διαρκή παρουσία και τους ελέγχους που διενεργούν καθημερινά μικτά κλιμάκια της Δημοτικής Αστυνομίας και του Τμήματος Τροχαίας Κατερίνης, τα πρώτα θετικά αποτελέσματα είναι κάτι παραπάνω από ορατά».
Παράλληλα, στο πλαίσιο της εύρυθμης λειτουργίας των πεζοδρόμων και της επαναλειτουργίας των βυθιζόμενων και ανακλινόμενων μπαρών, η Δημοτική Αστυνομία καλεί τους εμπλεκόμενους φορείς, να συνεργαστούν για την τήρηση των ωραρίων τροφοδοσίας καταστημάτων, γραφείων και μόνιμων κατοίκων στον κεντρικό πεζόδρομο, ως εξής: 07:00 π.μ. έως 10:00 π.μ. και 15:00 έως 17:30. Όπως επισημαίνεται σε σχετική ανακοίνωση της δημοτικής αστυνομίας:
«Η τήρηση του ωραρίου είναι πολύ σημαντική για την εξυπηρέτηση των καταστημάτων, την ασφάλεια των πολιτών, καθώς και για την εικόνα στο κέντρο της πόλης. Αποδέκτες είμαστε όλοι εμείς που δικαιούμαστε έναν καθαρό από οχήματα πεζόδρομο αναβαθμίζοντας έτσι την ποιότητα της ζωής μας όπως και των επισκεπτών. Αρωγοί σε αυτή την προσπάθεια μπορούμε να είμαστε όλοι».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!