340 μαθητές σχολείων, επισκέφθηκαν τη Μόνιμη Μουσειακή Έκθεση Παραδοσιακών Επαγγελμάτων του Επιμελητηρίου Πιερίας, μέσα στο Φεβρουάριο, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους.
Οι νεαροί επισκέπτες και οι συνοδοί τους, ξεναγήθηκαν στο χώρο και είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την εξέλιξη των επαγγελμάτων, πολλά από τα οποία δεν ασκούνται πλέον, να γνωρίσουν αυθεντικά αντικείμενα και εργαλεία που χρησιμοποιούνταν κατά την παραγωγική διαδικασία και την παροχή υπηρεσιών και να διαπιστώσουν τα διαφορετικά κοινωνικοοικονομικά δεδομένα περασμένων εποχών, που έχουν πια εκλείψει.
Μέσα από τα εκθέματα, το φωτογραφικό υλικό της Έκθεσης και την ταινία μικρού μήκους που προβάλλεται στο χώρο, τους δόθηκε η δυνατότητα, να μάθουνε για την πλούσια επιχειρηματική παράδοση του τόπου μας.
Ευχαριστούμε όλους τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές των παρακάτω σχολείων:
8ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης, Δημοτικό Σχολείο Σβορώνου, Νηπιαγωγείο Άνω Αγίου Ιωάννη, 5ο Γυμνάσιο Κατερίνης, 2ο Γυμνάσιο Κατερίνης, 16ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης, 7ο Γυμνάσιο Κατερίνης, 19ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης.
Οι εκπαιδευτικές επισκέψεις συνεχίζονται δυναμικά, σε καθημερινή βάση, από Δευτέρα έως Παρασκευή και από ώρα 09:00 έως 13:00, στο χώρο του Επιμελητηρίου Πιερίας και κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!