Τον τελευταίο χρόνο, έχει καταγραφεί αύξηση του πληθυσμού των λύκων στην Ναυπακτία, με τα άγρια ζώα να κατεβαίνουν ακόμη και σε πεδινές περιοχές για να βρούνε τροφή, με τους κτηνοτρόφους να βρίσκονται στα «κάγκελα» και να δηλώνουν πως «αυτό το πράγμα δεν πρόκειται να συνεχιστεί άλλο».
Μάλιστα, κάτοικος της περιοχής κατέγραψε λύκο, ο οποίος έτρεχε στην Ιονία Οδό.
Οι κτηνοτρόφοι είναι απελπισμένοι με την αύξηση των ζώων καθώς βλέπουν τα ζώα τους να μειώνονται και τις καλλιέργειες να καταστρέφονται.
«250 γίδια και κατάντησα να φυλάω πρόβατα στη θάλασσα. Τα πούλησα για αυτή τη δουλειά. Όταν ήταν 15 λύκοι και έτρωγαν 50 με 60 γίδια κάθε καλοκαίρι. Και 20 να έτρωγαν πάλι μεγάλη ζημιά ήταν» λέει ένας από τους κτηνοτρόφους.
«Μου έχουν φάει ζώα, αυτό το πράγμα δεν πρόκειται να συνεχιστεί άλλο. Δεν μπορεί σε 2 χρόνια μέσα να αυξηθεί τόσο πολύ ο πληθυσμός από λύκους», λέει ένας άλλος κτηνοτρόφος.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!