Διαχρονικά, οι αναφορές στους σημαντικούς ανθρώπους της τοπικής αυτοδιοίκησης περιλαμβάνουν στη συντριπτική πλειοψηφία τους άντρες και αυτό μπορεί να αλλάξει.
Η υποεκπροσώπηση των γυναικών σε κάθε πεδίο είναι ενδεικτική ενός παγιωμένου και συνολικού ζητήματος ισότητας και συμπερίληψης. Γι’ αυτό στο επόμενο δημοτικό συμβούλιο η Αντιδημαρχία Πολιτισμού, Λαϊκών Αγορών, ΚΕΠ και Κοινωνικής Προστασίας του δήμου Δίου Ολύμπου θα εισηγηθεί την άμεση επανασύσταση της Δημοτικής Επιτροπής Ισότητας.
Η Δημοτική Επιτροπή Ισότητας Δίου-Ολύμπου, θα συνεργάζεται με τις δομές και συλλογικότητες που δραστηριοποιούνται στο πεδίο προώθησης θεμάτων ισότητας σε τοπικό επίπεδο, με σκοπούς: την πρόληψη και καταπολέμηση της έμφυλης και ενδοοικογενειακής βίας, την προστασία των γυναικών, την ευαισθητοποίηση των πολιτών σε θέματα ισότητας, την ανάδειξη του διαχρονικού ρόλου των γυναικών στην ανάπτυξη του τόπου μας, την προώθηση της γυναικείας συμμετοχής σε θέσεις λήψης αποφάσεων και ηγετικούς ρόλους και την ενσωμάτωση της διάστασης του φύλου σε τομεακές πολιτικές, προκειμένου να αναδειχθούν τα οφέλη της για την κοινωνία, την οικονομία και την πρόοδο του τόπου μας.
Σε όλες τις γυναίκες του κόσμου, ιδιαίτερα στις πολλές και εξαιρετικές κυρίες που στελεχώνουν τις δημοτικές υπηρεσίες μας και προσωπικά και ειδικά, στις γυναίκες της οικογένειάς μου, εύχομαι χρόνια πολλά κι ένα τεράστιο ευχαριστώ για όλα τα δώρα της μέριμνας τους.
Με τιμή,
Η Δημοτική Επιτροπή Ισότητας Δίου-Ολύμπου, θα συνεργάζεται με τις δομές και συλλογικότητες που δραστηριοποιούνται στο πεδίο προώθησης θεμάτων ισότητας σε τοπικό επίπεδο, με σκοπούς: την πρόληψη και καταπολέμηση της έμφυλης και ενδοοικογενειακής βίας, την προστασία των γυναικών, την ευαισθητοποίηση των πολιτών σε θέματα ισότητας, την ανάδειξη του διαχρονικού ρόλου των γυναικών στην ανάπτυξη του τόπου μας, την προώθηση της γυναικείας συμμετοχής σε θέσεις λήψης αποφάσεων και ηγετικούς ρόλους και την ενσωμάτωση της διάστασης του φύλου σε τομεακές πολιτικές, προκειμένου να αναδειχθούν τα οφέλη της για την κοινωνία, την οικονομία και την πρόοδο του τόπου μας.
Σε όλες τις γυναίκες του κόσμου, ιδιαίτερα στις πολλές και εξαιρετικές κυρίες που στελεχώνουν τις δημοτικές υπηρεσίες μας και προσωπικά και ειδικά, στις γυναίκες της οικογένειάς μου, εύχομαι χρόνια πολλά κι ένα τεράστιο ευχαριστώ για όλα τα δώρα της μέριμνας τους.
Με τιμή,
Αστέριος Τζήμας
Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας Δίου-Ολύμπου
Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας Δίου-Ολύμπου
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!