Η υπό εκπόνηση μελέτη με τίτλο: «Ειδικό Πολεοδομικό Σχέδιο (ΕΠΣ) Παραλιακών Περιοχών Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας», βρέθηκε στο επίκεντρο της συνάντησης εργασίας που είχαν χθες στη Θεσσαλονίκη, στα γραφεία εταιρείας μελετών (με έναν εκ των αναδόχων), ο Αντιδήμαρχος Δόμησης του Δήμου Κατερίνης, Παναγιώτης Ιορδανίδης, ο Διευθυντής της υπηρεσίας, Σταύρος Κοκολάκης, καθώς και υπηρεσιακοί παράγοντες του Δήμου.
«Ήταν μία γόνιμη και εποικοδομητική συνάντηση, στην οποία συζητήσαμε για το Ειδικό Πολεοδομικό Σχέδιο, ένα καθοριστικό εργαλείο για τους Δήμους της Πιερίας, που μπορεί να αναδείξει τις αναπτυξιακές δυνατότητες του τόπου μας» σημείωσε σε δήλωσή του, ο Αντιδήμαρχος, Παναγιώτης Ιορδανίδης.
Όπως διευκρίνισε ο κος Ιορδανίδης, το ειδικό πολεοδομικό σχέδιο παραλιακών περιοχών του νομού δίνει τη δυνατότητα να οργανωθούν και να αναπτυχθούν χωρικά οι Δήμοι της Πιερίας, να ορισθούν χρήσεις γης, να αξιολογηθούν τα δεδομένα περιβαλλοντικών επιπτώσεων και της κλιματικής αλλαγής.
Αξίζει να σημειωθεί ότι είχε προηγηθεί προ δύο μηνών, στο Δημαρχείο Κατερίνης παρουσία του Δημάρχου, Ιωάννη Ντούμου, συνάντηση ενημερωτικού χαρακτήρα μεταξύ αναδόχων εταιρειών, των διοικήσεων των Δήμων της Πιερίας, καθώς και εμπλεκομένων υπηρεσιών.
Όπως επισημάνθηκε, το έργο θα τεθεί προς διαβούλευση εντός του 2024, ενώ εκτιμάται ότι το πρώτο εξάμηνο του 2026, θα παραδοθεί η μελέτη και θα υπογραφεί το προεδρικό διάταγμα.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!