Τα Πιέρια όρη καίγονται για τέταρτη ημέρα. Οι κάτοικοι της περιοχής ανησυχούν, καθώς βλέπουν ότι υπάρχει αδυναμία διαχείρισης της πυρκαγιάς.
Αυτό που προέχει είναι ο άμεσος έλεγχος του πύρινου μετώπου, για να μην επεκταθεί ακόμη περισσότερο η καταστροφή.
Πρόκειται για μία περιοχή ιδιαίτερου φυσικού κάλλους, που αποτελεί μία από τις πιο παρθένες δασικές περιοχές που έχουν απομείνει στη χώρα.
Σε δεύτερη φάση θα αναζητηθούν οι αιτίες της πυρκαγιάς και της δυσκολίας αντιμετώπισής της. Θα περιμένουμε απαντήσεις από τους αρμόδιους.
Προκαλεί μεγάλη απορία και εγείρει πολλά ερωτηματικά η επιχείρηση την πρώτη κρίσιμη μέρα, ΜΟΝΟ ενός καναντέρ και τη δεύτερη μέρα, ΜΟΝΟ ενός ελικοπτέρου.
Το ΠΑΣΟΚ, με την άμεση παρέμβαση του τομεάρχη Πολιτικής Προστασίας κ. Πουλά, συνέβαλε στην κινητοποίηση 4 εναέριων μέσων (2 καναντέρ και 2 ελικοπτέρων), που συνέβαλαν στην περιχαράκωση της πυρκαγιάς.
ΠΑΣΟΚ – Κίνημα Αλλαγής Πιερίας
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!