Ο Ιατρικός Σύλλογος Πιερίας σας ενημερώνει ότι οι Εργαστηριακοί γιατροί της Πιερίας , αλλά και όλης της Ελλάδας , αναγκάστηκαν με βαριά καρδιά να κλείσουν τα ιατρεία- εργαστήριά τους λόγω της οικονομικής ασφυξίας όπου τους έχει οδηγήσει ο ΕΟΠΥΥ ,
αποζημιωνοντάς τους με τιμές του 1991 και εν συνεχεία εκπτώσεις που ακολουθούνται από clawback- rebate, και τελικά χρεώνοντάς τους με αυθαίρετα ποσά που αντιστοιχούν στις ελλείψεις του προϋπολογισμού τους (του ΕΟΠΥΥ) και στην κακή διαχείριση κονδυλίων για την οποία δεν ευθύνονται.
Με αυτόν τον τρόπο καθιστούν την επιβίωσή τους προβληματική.
Μετά την τελευταία συνάντηση με τον Υπουργό Υγείας που έγινε την Πέμπτη 16/05/2024 η οποία ήταν χωρίς αποτέλεσμα,αποφάσισαν να συνεχίσουν τις κινητοποιήσεις τους.
Οι εργαστηριακοί γιατροί ζητούν συγνώμη που δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν το κοινό αυτές τις μέρες όπως έκαναν όλα αυτά τα χρόνια.
Ευχαριστούν τον κόσμο για την συμπαράσταση.
Με την υπογραφή όλων των Ιδιωτών Εργαστηριακών Ιατρών του νομού Πιερίας
και την στήριξη του Ιατρικού Συλλόγου Πιερίας.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!