Στο πλαίσιο της μνήμης του τοπικού μας Αγίου Μελετίου επισκόπου Κίτρους, η εκκλησία μας ιδιαιτέρως τιμά την μνήμη του το Σάββατο 18 Μαΐου 2024, όπου πανηγυρίζει ο υπό ανέγερση ναός της πόλης μας στην περιοχή εργατικών κατοικιών Εγγλέζικου. Οι λατρευτικές ακολουθίες της ιεράς πανηγύρεως θα τελεσθούν την Παρασκευή 17 Μαΐου στις 7:30 το απόγευμα ο Πανηγυρικός εσπερινός.
Το Σάββατο 18 Μαΐου 7:30 με 10:15 το πρωί η Πανηγυρική Θεία Λειτουργία και το απόγευμα της ίδιας ημέρας στις 7:00 ο Μεθέορτος εσπερινός και η Παράκληση του Αγίου Μελετίου. Καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας του Σαββάτου ο ναός θα παραμείνει ανοιχτός προς προσκύνηση.
Με αφορμή την ιερά πανήγυρι θα λειτουργήσει έκθεση εργοχείρων και εικόνων η οποία θα διαρκέσει από τις 17 Μάϊου έως τις 27 Μαΐου 2024, καθημερινά 6:00 με 8:00 το απόγευμα. Τα έσοδα της εκθέσεως θα διατεθούν υπέρ της ανεγέρσεως του Ιερού μας Ναού.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!