Εμείς οι Εργαστηριακοί γιατροί της Πιερίας , αλλά και όλης της Ελλάδας , αναγκαστήκαμε με βαριά καρδιά να κλείσουμε τα ιατρεία- εργαστήριά μας λόγω της οικονομικής ασφυξίας όπου μας έχει οδηγήσει ο ΕΟΠΥΥ , αποζημιωνοντάς μας με τιμές του 1991 και εν συνεχεία εκπτώσεις που ακολουθούνται από clawback- rebate, και τελικά χρεώνοντάς μας με αυθαίρετα ποσά που αντιστοιχούν στις ελλείψεις του προϋπολογισμού τους και στην κακή διαχίρειση κονδυλίων για την οποία δεν ευθυνόμαστε.
Με αυτόν τον τρόπο καθιστούν την επιβίωσή μας προβληματική.
Εξηγείστε στους ασθενείς σας ότι υπάρχει πραγματικά πρόβλημα επιβίωσης από μέρους μας , και ότι λυπούμαστε που δεν μπορούμε να τους εξυπηρετήσουμε αυτές τις μέρες, όπως κάναμε όλα αυτά τα χρόνια.
Προς το παρόν ας απευθυνθούν για επείγοντα περιστατικά στα Κέντρα Υγείας της περιοχής μας και στο Νοσοκομείο.
Ευχαριστούμε για την συμπαράσταση
Με την υπογραφή όλων των Ιδιωτών Εργαστηριακών Ιατρών του νομού Πιερίας και την στήριξη του Ιατρικού Συλλόγου Πιερίας.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!