Ζωντανό γεννήθηκε, σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις του ιατροδικαστή, το βρέφος που εντοπίστηκε νεκρό σε χωματερή στον Βραυρώνα.
Πληροφορίες του iΕidiseis σημειώνουν ότι ο ιατροδικαστής δεν έχει καταλήξει σε τελικό συμπέρασμα και δεν έχει υπογράψει σχετικώς, καθώς θα περιμένει τις ιστολογικές εξετάσεις για να αποφανθεί. Ωστόσο, σημειώνεται ότι κατά την επικρατέστερη εκδοχή -σύμφωνα πάντα με τον ιατροδικαστή- το βρέφος γεννήθηκε ζωντανό και ο θάνατός του επήλθε σε δεύτερο χρόνο.
Το κατά πόσο το βρέφος γεννήθηκε ζωντανό ή νεκρό θα διαδραματίσει καθοριστικό ρόλο στην ποινική μεταχείριση των γονέων, που ήδη έχουν συλληφθεί και κατηγορούνται για ανθρωποκτονία. Και αυτό διότι σε περίπτωση που το βρέφος γεννήθηκε ζωντανό τότε η κατηγορία θα είναι ανθρωποκτονία από πρόθεση. Εάν το βρέφος διαπιστωθεί ότι γεννήθηκε νεκρό, τότε η κατηγορία θα αλλάξει και δεν θα κατηγορηθούν για ανθρωποκτονία αλλά για περιύβριση νεκρού και άλλα αδικήματα.
Το βρέφος έφερε τραύμα στο κεφάλι, ωστόσο, από την ιατροδικαστική εξέταση δεν κατέστη δυνατόν να εξακριβωθεί εάν προήλθε από χτύπημα από ανθρώπινο χέρι ή εάν προήλθε από χτύπημα από τη ρίψη του στον κάδο απορριμμάτων και τη μετέπειτα μεταφορά του στη χωματερή. Και σε αυτή την περίπτωση οι ιστολογικές εξετάσεις θα ρίξουν περισσότερο φως στο τι συνέβη.
Σύμφωνα με πληροφορίες, η μητέρα δεν αποδέχεται τίποτα. Αρνείται τα πάντα. Ακόμα και ότι γέννησε. Ακόμα και ότι ήταν έγκυος. Αρμόδιες πηγές σημειώνουν ότι η «άρνηση της πραγματικότητας» είναι μία από τις αντιδράσεις των γυναικών που είτε σκότωσαν το παιδί τους είτε το έχασαν σε αποβολή ή μετά τη γέννα. Σημειώνεται πάντως ότι τελικά η μητέρα έδωσε μία υποτυπώδη κατάθεση λίγων σειρών στην Αστυνομία.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!