Στην εγκληματική οργάνωση φαίνεται πως όλα περνούσαν από το χέρι της αρχηγού - της προϊσταμένης στη ΔΟΥ Χαλκίδας - η οποία σύμφωνα με τα στοιχεία που έχουν συλλέξει οι αδιάφθοροι της ΕΛΑΣ, παρέδιδε μαθήματα στα υπόλοιπα μέλη της οργάνωσης προκειμένου να έχουν συγκεκριμένη συμπεριφορά απέναντι στους λογιστές. Έτσι, ώστε να κρύβουν καλά τη δράση τους και να μη γίνουν αντιληπτοί για τις επαφές που έχουνε.
Ο κοριός της ΕΛΑΣ στα πέντε κινητά τηλέφωνα και τις δύο σταθερές τηλεφωνικές γραμμές που φαίνεται να χρησιμοποιούσε η προϊσταμένη κατέγραφε κάθε μάθημα το οποίο «παρέδιδε». Το iEidiseis φέρνει στο φως συνομιλία της προϊσταμένης με τη διεκπεραιώτρια, όπου αναφέρεται στα «ιδιαίτερα» που παραδίδει στα μέλη της οργάνωσης.
Δείτε χαρακτηριστικά:
Προϊσταμένη: «Δεν ξέρει τίποτα εδώ του κάνω και μαθήματα πώς να συμπεριφέρεται (…) γιατί είναι παρορμητικός»
Διεκπεραιώτρια: «Ναι βρε είναι καλός όμως, δηλαδή δεν κοιτάει να εκμεταλλευτεί και μιλάει»
Προϊσταμένη: «Ε, καλός είναι, αλλά πάει στον έλεγχο και χαχαχα και χουχου εκεί πέρα στον (Αναφέρει όνομα λογιστή) και στον ( Αναφέρει όνομα λογιστή), ο (Αναφέρει επιχειρηματία) είναι ακριβώς πίσω του και πάει ο (αναφέρει ξανά έναν από τους λογιστές) και του τσιμπάει τα μαγουλάκια και κάτι τέτοια. Και τους λέω ρε πάτε καλά; Είστε σοβαροί και οι δυο σας; (…) Είναι αυτός λόγος να φανεί σε όλους ότι υπάρχει τέτοια οικειότητα με αυτόν το λογιστή. Είσαι τελείως χαζός; Πωπώ δεν το σκέφτηκα μου λέει.
(…)
Και άλλες φορές του έχω πει (…) Δεν θα πιάσεις την κουβέντα με κανέναν»
Διεκπεραιώτρια: «Δεν θέλω να φαίνεσαι πες, Αν μπορείς να μη φαίνεσαι και καθόλου εκεί μέσα , μην έρχεσαι καθόλου πες…»
Το κύκλωμα σύμφωνα με πληροφορίες, φαίνεται να είχε ένα δίκτυο λογιστών από τους οποίους «έπαιρναν» κατά περιπτώσεις πελάτες. Οι επαφές με αυτούς τους λογιστές θα έπρεπε να κρατούνται κρυφές για να μην κινήσουν τις υποψίες.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!