Κάτοικος του χωριού μπήκε μαινόμενος στις 7.30 το πρωί της Κυριακής στον Ιερό Ναό Αγίου Ανδρέα Ρουπακιά Τριταίας και προκάλεσε φθορές. αφού όπως είπε το το μικρόφωνο του ναού ξύπνησε το βρέφος που κοιμόταν στο σπίτι του.
Σύμφωνα με το flamis, εκείνη τη στιγμή είχαν ενεργοποιηθεί οι μικροφωνικές του Ιερού Ναού ώστε να ακούγεται η Θεία Λειτουργία στο χωριό. Όπως είπε όμως ο μαινόμενος άνδρας, ο δυνατός ήχος ξύπνησε το βρέφος που κοιμόταν στο σπίτι του. Έτσι ο άντρας εισέβαλε μαινόμενος στην εκκλησία, έσπασε το μαρμάρινο περιστέρι πάνω στο οποίο τοποθετεί ο ιερέας το Ευαγγέλιο, κουνούσε εικόνες ενώ «επιτέθηκε» και στα μανουάλια!
Ο ιερέας δεν πρόλαβε καν να αντιδράσει, αφού όλα συνέβησαν πολύ γρήγορα. Για το πρωτοφανές περιστατικό δεν ειδοποιήθηκε η αστυνομία, ωστόσο όπως αναφέρει το δημοσίευμα, είναι βέβαιο ότι η Εκκλησία θα κινηθεί νομικά κατά του συγκεκριμένου άνδρα.
Η δικαστική απόφαση στη Μεσσηνία για να μη χτυπά η καμπάνα εκκλησίας τις ώρες κοινής ησυχίας
Σημειώνεται ότι η ώρα κοινής ησυχίας είναι μέχρι τις 7 το πρωί. Υπενθυμίζεται επίσης ότι στα τέλη του 2023 το Μονομελές Πρωτοδικείο Καλαμάτας, έκανε δεκτή αίτηση ασφαλιστικών μέτρων κατοίκου ο οποίος επικαλέστηκε πως θίγεται η οικιακή του γαλήνη, καθώς ο ήχος από την καμπάνα ανά τακτά χρονικά διαστήματα τον ενοχλούσε. Η αίτησή του έγινε μάλιστα δεκτή και σύμφωνα με την απόφαση, αποφασίστηκε στο μικρό χωριό της Μεσσήνης να σταματήσουν να χτυπάνε οι καμπάνες της Εκκλησίας τις ώρες κοινής ησυχίας και κατά τα ημίωρα μέχρι να συζητηθεί η υπόθεση, που είχε οριστεί για τις 12 Μαρτίου 2024 αλλά πήρε αναβολή.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!