Σάλος έχει ξεσπάσει στη Βραζιλία, με έναν ιερέα ο οποίος εμφανίζεται σε ένα βίντεο να τραβάει με δύναμη το κεφάλι ενός μωρού, μόλις ενός έτους, ενώ το βαφτίζει.
Η παράξενη σκηνή έλαβε χώρα στην ενορία του São Sabestião το Σάββατο, ενώ οικογένειες είχαν συγκεντρωθεί για να τελέσουν τη χριστιανική τελετή.
⏯️ Padre dá puxão em bebê em batizado: “Acabou com nosso dia”
— Metrópoles (@Metropoles) May 27, 2024
“Ele acabou com nosso dia”, disse a tia da bebê, que também aparece nas imagens. Pelas redes sociais, o padre pediu desculpas à família
Leia: https://t.co/f056h9GWxc pic.twitter.com/f97tum8Ys7
Σοκ με την στάση του ιερέας σε βάφτιση στη Βραζιλία
Ωστόσο, η Jhullie αντιστέκεται και μετακινείται πριν η Juliane την τοποθετήσει ξανά πάνω από την κολυμβήθρα. Ο πατέρας Pinheiro ρίχνει στη συνέχεια το αγιασμό στο κεφάλι της Jhullie πριν το βρέφος βγάλει μια δυνατή κραυγή.
Η μικρή Jhullie συνεχίζει να κλαίει και κινείται στην αγκαλιά της μητέρας της, η οποία απομακρύνεται από τον ιερέα. Ο ιερέας φαίνεται να ενοχλείται από την αντίδραση του μωρού και το τραβάει από το κεφάλι προς το μέρος του.
Η μικρή συνεχίζει να κλαίει καθώς η μητέρα της την φέρνει προς το μέρος της σε μια προσπάθεια να την κάνει να ηρεμήσει. Η Juliane και η οικογένειά της εξοργίστηκαν από τη συμπεριφορά του ιερέα και κάλεσαν την εκκλησία να ξεκινήσει έρευνα, σύμφωνα με το βραζιλιάνικο πρακτορείο ειδήσεων G1.
«Αυτό δεν μπορεί να μείνει ατιμώρητο»
«Είμαστε θυμωμένοι, νιώθουμε ανίσχυροι», δήλωσε η ίδια. «Δεν καταλαβαίνουμε πώς κάποιος που υποτίθεται ότι είναι ο εκπρόσωπος του θεού μπορεί να φέρεται έτσι απέναντι σε ένα τόσο αθώο πλάσμα. Θέλω δικαιοσύνη! Αυτό δεν μπορεί να μείνει ατιμώρητο».
Η αδελφή της και νονά του μωρού, κατηγόρησε τον ιερέα ότι έδειξε λιγότερη συμπόνια προς την Jhullie σε σύγκριση με τα άλλα παιδιά που βαφτίστηκαν, αναφέρει η Daily Mail.
«Εκείνη τη στιγμή δεν είχαμε τη στάση να πάρουμε μέτρα και να τον περιορίσουμε εκεί ακριβώς, επειδή υπήρχαν άλλα παιδιά που βαφτίζονταν», είπε. Ο ιερέας ζήτησε συγγνώμη από την οικογένεια σε δήλωση που αναρτήθηκε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης της εκκλησίας.
«Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από όλους όσοι αισθάνθηκαν θλίψη από τη χθεσινή μου στάση», ανέφερε. ‘Αναγνωρίζω την έλλειψη φιλανθρωπίας μου προς την οικογένεια, το παιδί και τους καλεσμένους. Στο τέλος της βάπτισης, η οικογένεια επικοινώνησε μαζί μου».
«Μπόρεσα να ζητήσω συγχώρεση για ό,τι συνέβη, αν και δεν ήταν σκόπιμο… Η ζωή είναι μια εμπειρία μάθησης και ανά πάσα στιγμή ο Θεός θέλει να μας αγιάζει και να μας εξαγνίζει».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!