Στα χέρια των αστυνομικών της Ασφαλείας έπεσαν δυο ανήλικοι για τους οποίους υπήρχαν στοιχεία ότι δραστηριοποιούνταν στην διακίνηση ναρκωτικών στην Τρίπολη, κατά την διάρκεια οργανωμένης επιχείρησης που εκτελέστηκε το απόγευμα της Μεγάλης Δευτέρας.
Στην κατοχή των δυο 17χρονων, αλλά και σε έρευνες που ακολούθησαν στα σπίτια τους, κατασχέθηκαν ποσότητες ακατέργαστης κάνναβης συνολικού βάρους 71,6 γραμμαρίων, μια ζυγαριά ακριβείας, αντικείμενα για την συσκευασία των ναρκωτικών, δυο μαχαίρια το ένα από τα οποία τύπου «πεταλούδα», ένα μεταλλικό κλομπ και 70 ευρώ.
Σε βάρος των δυο 17χρονων σχηματίστηκε δικογραφία για διακίνηση ναρκωτικών και παράβαση του νόμου περί όπλων και οδηγήθηκαν στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Τρίπολης, ενώ και στους γονείς τους ασκήθηκε δίωξη για παραμέληση της εποπτείας ανηλίκου.
Είχε κάνναβη, σπόρους και μαχαίρια
Χειροπέδες σε έναν άνδρα πέρασαν οι αστυνομικοί της Δίωξης Ναρκωτικών, μετά από έρευνα που έκαναν στο σπίτι του στη Σάμο, όπου βρήκαν ποσότητα ακατέργαστης κάνναβης βάρους 4,21 γραμμαρίων, 31 σπόρους κάνναβης, μια ζυγαριά ακριβείας και δύο κουτάλια με υπολείμματα λευκής σκόνης που εστάλη για ανάλυση.
Κατά την διάρκεια της έρευνας κατασχέθηκαν στο σπίτι δυο πτυσσόμενοι σουγιάδες μήκους 22 και 27 εκατοστών και άλλος ένας σουγιάς μήκους 18 εκατοστών ο οποίος βρέθηκε μαζί με ένα τσιγαριλίκι στο αυτοκίνητο του δράστη.
Σε βάρος του σχηματίστηκε δικογραφία για κατοχή και διακίνηση ναρκωτικών και παράβαση της νομοθεσίας για τα όπλα και οδηγήθηκε στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Σάμου.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!