Μια ηλικιωμένη από την Κοζάνη, κατήγγειλε πως όταν στις 8 Μαΐου κατέφυγε στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής της για να αναφέρει αλλεπάλληλες κλοπές στα χωράφια της, οι αστυνομικοί της απάντησαν «δεν θα ασχοληθούμε μαζί σας» χωρίς να την ακούσουν ή να της δώσουν οδηγίες!
Η γυναίκα, μην γνωρίζοντας τι να πράξει, απευθύνθηκε στον ανιψιό της, ο οποίος φτάνοντας στο ΑΤ, ζήτησε εξηγήσεις για τη συμπεριφορά των αστυνομικών.
«Κινδυνεύω να γίνω νεκρή»
Η ηλικιωμένη, πέρα από τις κλοπές, δήλωσε, όπως μετέδωσε το πρωί της Τρίτης 14/5 η εκπομπή του Mega «Κοινωνία Ώρα MEGA» πως φοβάται για τη ζωή της, καθώς στο παρελθόν έχει δεχτεί επιθέσεις και ξυλοδαρμό, ακόμα και πυροβολισμούς.
«Ήρθε ένας άλλος αστυνομικός, δεν τον ξέρω, και μου λέει “είναι κοντά το χωριό σου και ήρθες να κάνεις μήνυση”. Του λέω εγώ “η ΕΛ.ΑΣ γι’ αυτά δεν είναι;” και μετά μου λέει “δεν θα ασχοληθούμε μαζί σας”. Του είπα “ήρθα για μήνυση για κλοπή” και μου έδωσε ένα χαρτί να πάω στο λογιστήριο.
Δε μου είπαν τίποτα. Αν δεν επενέβαινε ο ανιψιός μου, δε θα έκαναν τίποτα. Η ζωή μου κινδυνεύει να γίνω και νεκρή. Άμα με δεις δεν έχω δόντια στο στόμα, μου έριξαν ξύλο. Με χτύπησε ένας, η γυναίκα του που είναι από την Αλβανία» είπε η ίδια μιλώντας στο MEGA.
«(…) Έρχονταν αυτοί και χτυπήσουν παράθυρα. Η Ασφάλεια δεν έκανε βαλλιστική πέρυσι που την πυροβολούσαν, εκκρεμεί μήνυση για απόπειρα ανθρωποκτονίας, που το έκαναν απειλή, και την έχουν στείλει στο νοσοκομείο με φωτογραφίες», επεσήμανε ο ανιψιός της.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!