Ο Βρετανός βουλευτής Craig Mackinlay, αποκάλυψε ότι μετά από σηψαιμία που υπέστη, του ακρωτηρίασαν τα χέρια και τα πόδια.
Ο Craig Mackinlay πρόκειται να επιστρέψει στο κοινοβούλιο την ερχόμενη Τετάρτη, οκτώ μήνες αφότου μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο με σηψαιμία.
@bbcnews Conservative MP Craig Mackinlay has spoken to the BBC about having his hands and feet amputated after contracting sepsis. #CraigMackinlay #Politics #UKPolitics #Conservatives #Amputation #Sepsis #SepsisAwareness #Westminster #News #BBCNews ♬ original sound - BBC News
Ο Mackinlay πρόσθεσε ότι ήταν «εξαιρετικά τυχερός που ζει» και ότι είχε υποβληθεί σε «ακραία χειρουργική επέμβαση» ως αποτέλεσμα της ασθένειας.
Τώρα, παραμονές της επιστροφής του στο κοινοβούλιο, δήλωσε στο BBC ότι ήθελε να γίνει ο πρώτος «βιονικός βουλευτής», αφού του έχουν τοποθετηθεί προσθετικά χέρια και πόδια.
Περιέγραψε ότι ξύπνησε από το κώμα και είδε ότι τα πόδια του είχαν «μαυρίσει», λέγοντας στο BBC: «Δεν έχω πτυχίο ιατρικής, αλλά ξέρω πώς μοιάζουν τα νεκρά πράγματα. Ήμουν εκπληκτικά στωικός… Δεν ξέρω γιατί ήμουν. Ίσως έφταιγε το κοκτέιλ των διαφόρων φαρμάκων που έπαιρνα».
Η επέμβαση έγινε την 1η Δεκεμβρίου και ο Mackinlay ανέφερε ότι ακολούθησαν «μελαγχολικά» Χριστούγεννα.
Όπως σημείωσε, η τετράχρονη κόρη του Olivia «προσαρμόστηκε πολύ εύκολα… ίσως καλύτερα από οποιονδήποτε άλλο ειλικρινά, νομίζω ότι τα παιδιά είναι τόσο αξιοσημείωτα προσαρμοστικά».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!