Ένα αποτρόπαιο έγκλημα με δράστη έναν Ελληνοαμερικανό άνδρα έρχεται να προστεθεί στη λίστα των βίαιων επιθέσεων που σημειώνονται όλο και πιο συχνά στη Νέα Υόρκη, με θύματα που φαίνεται να επιλέγονται τυχαία, από ανθρώπους χωρίς ευδιάκριτα κίνητρα.
Ο λόγος για τον 34χρονο Πίτερ Ζησόπουλο, έναν ομογενή που φέρεται να αντιμετώπιζε ψυχολογικά προβλήματα, ο οποίος συνελήφθη για τη δολοφονία μιας βετεράνου διασώστριας της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας της Νέας Υόρκης. Η Άλισον Ρούσο Έλινγκ δέχτηκε την αιματηρή επίθεση εν ώρα υπηρεσίας το απόγευμα της περασμένης Πέμπτης, κοντά στο πόστο της στη γειτονιά της Αστόρια στο Κουίνς.
Σύμφωνα με πληροφορίες από το protothema.gr, η 61χρονη διασώστρια κατευθυνόταν σε κοντινό κατάστημα για να πάρει κάτι να φάει στο διάλειμμά της, όταν ο Ζησόπουλος όρμηξε ξαφνικά πάνω της και τη μαχαίρωσε πολλές φορές. Η άτυχη γυναίκα μεταφέρθηκε αιμόφυρτη στο νοσοκομείο, όπου απλώς διαπιστώθηκε ο θάνατός της.
Αμέσως μετά την επίθεση ο Ζησόπουλος έτρεξε πίσω στο διαμέρισμά του και ταμπουρώθηκε μέσα. Μετά από διαπραγμάτευση με την Αστυνομία, πείστηκε να βγει έξω και συνελήφθη, με το κίνητρο του δράστη παραμένει ασαφές.
#BREAKING Suspect in murder of FDNY EMS Lt. Alison Russo-Elling in custody & taken out of 114 NYPD Precinct in Astoria, Queens.
— Linda Schmidt (@LSchmidtFox5) September 30, 2022
34 yr old Peter Zisopoulos charged with murder. #nypd #fdny #crime #EMS @fox5ny pic.twitter.com/wbM95i26xI
Πηγή
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!