Απόλυτα επιτυχημένη, η επίσκεψη κλιμακίου της ΝΕ του ΣΥΡΙΖΑ - ΠΣ, στην Βροντού Πιερίας.
Η εκδήλωση, είχε ως σκοπό την άμεση επαφή με τους αγρότες της περιοχής και με στόχο την αμφίδρομη επικοινωνία σχετικά με τα θέματα που τους απασχολούν.
Τοποθετήσεις έγιναν από τον συντονιστή της ΝΕ κ Χατζηιωαννίδη Κώστα, την βουλ/τριας κ Σκούφα Μπέτυ τον υπεύθυνο του τμήματος Αγροτικής Πολιτικής της ΝΕ κ Χατζηστογιάννη Νίκου, σχετικά με τις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ.
Επίσης παρεμβάσεις έγιναν και από τα μέλη της ΝΕ κ.Κουρνούτη Γιάννη ,κ Χαλαιτζιδου Γνωσουλα καθώς και από το μέλος της ΚΕ του ΣΥΡΙΖΑ -ΠΣ, κ Γκούνα Αθανάσιο.
Στην συνέχεια λόγος δόθηκε στους παρευρισκόμενους αγρότες για να εκφράσουν τα προβλήματα, τις σκέψεις και τις προτάσεις τους.
Κοινή ομολογία, η οικονομική απόγνωση και η ασφυξία ,που βιώνουν οι αγρότες με το αυξανόμενο κόστους παραγωγής λόγω καυσίμων, ενέργειας Κ αγροεφοδίων.
Επίσης συζητήθηκε η αδικία των επιδερμικών μέτρων που εξαγγέλλει η κυβέρνηση για να αντιμετωπίσει την ακρίβεια που η ίδια προκάλεσε.
Μεγάλη, επίσης, ανησυχία εκφράστηκε για την διαχρονική έλλειψη βασικών υποδομών που θα δώσουν διέξοδο στις δυσκολίες διάθεσης των προϊόντων τους και την δημιουργία υπεραξίας.
Ανάλογες επισκέψεις θα πραγματοποιηθούν σε όλα τα γεωγραφικά διαμερίσματα της Πιερίας .
Γιάννης Κουρνουτης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!