Εκτός του Ομίλου ΑΝΤ1 βρέθηκε ο δημοσιογράφος Νίκος Τσιλιπουνιδάκης, μετά από σχετική απαίτηση του τηλεοπτικού σταθμού.
Σύμφωνα με το Documento, ο δημοσιογράφος εμφανίζεται ως ενδιάμεσος μεταξύ της Εθνικής Υπηρεσίας Πληροφοριών και του δολοφονηθέντος εμπόρου καυσίμων Γιώργου Μήτσου. Σύμφωνα με στοιχεία που έφερε στο φως η εφημερίδα, ο Νίκος Τσιλιπουνιδάκης, είναι εκείνος που ενημέρωνε τον Μήτσου, ο οποίος ήταν και κουμπάρος του, για το αν συγκεκριμένοι τηλεφωνικοί αριθμοί βρίσκονταν υπό παρακολούθηση από τις υπηρεσίες πληροφοριών.
Από μηνύματα που βρήκαν οι αστυνομικές αρχές στο κινητό τηλέφωνο του Μήτσου μετά τη δολοφονία του τον Ιούνιο του 2022 στα Γλυκά Νερά, προκύπτει ότι ο δημοσιογράφος συνομιλούσε με κάποια Αγγελική η οποία εργάζεται στην ΕΥΠ και στη συνέχεια έστελνε τις πληροφορίες που λάμβανε από εκείνη, στον μετέπειτα δολοφονηθέντα έμπορο καυσίμων.
Προκύπτει συγκεκριμένα από τις συνομιλίες Μήτσου – Τσιλιπουνιδάκη, οι οποίες ανασύρθηκαν από το κινητό τηλέφωνο του πρώτου, ότι ο έμπορος καυσίμων έστελνε τηλεφωνικούς αριθμούς στον δημοσιογράφο ζητώντας του να μάθει αν αυτοί είναι επισυνδεδεμένοι. Ο Τσιλιπουνιδάκης, έστελνε στη συνέχεια τους αριθμούς στον σύνδεσμό του στην ΕΥΠ, δηλαδή σε κάποια γυναίκα με το όνομα Αγγελική κι εκείνη τον πληροφορούσε για το αν βρίσκεται σε εξέλιξη παρακολούθηση. Έτσι ο Μήτσου μπορούσε να καθορίζει τις κινήσεις του.
Σύμφωνα με πληροφορίες, μετά τις αποκαλύψεις, ο Νίκος Τσιλιπουνιδάκης τέθηκε, έπειτα από απαίτηση της διοίκησης του τηλεοπτικού σταθμού, εκτός.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!