Ημερίδα για τους μαθητές Γ’ Λυκείου πραγματοποιήθηκε στο συνεδριακό κέντρο Κατερίνης
Στο επίκεντρο τέθηκε η αναγνώριση και η διαχείριση του άγχους των εξετάσεων, ενώ επισημάνθηκαν οι δεξιότητες ελέγχου του, στην πολύπλοκη διαδρομή έως τις εξετάσεις, καθώς και οι δυνατότητες αποφόρτισης των μαθητών και επίτευξης της ψυχικής τους ηρεμίας, με τελικό αποτέλεσμα την επιτυχημένη επίδοση. Έμφαση δόθηκε στους λόγους εμφάνισης του άγχους στους μαθητές κατά την διάρκεια των εξετάσεων, ενώ υπογραμμίστηκαν οι τρόποι αντιμετώπισης: ψυχοθεραπεία, θετική επιβράβευση & ενίσχυση κ.λ.π.
Στη διάρκεια της ημερίδας χαιρετισμό απεύθυνε εκ μέρους του Δημάρχου Κατερίνης, Κώστα Κουκοδήμου, ο αντιδήμαρχος Προγραμματισμού & Ανάπτυξης Δημήτρης Βαϊνάς. Χαιρέτισαν επίσης, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Πιερίας, Γεώργιος Μακρής, ο Γενικός Γραμματέας του Παραρτήματος της Μαθηματικής Εταιρείας, Δημήτριος Γραμματικόπουλος.
Εισηγήσεις στη διάρκεια της εκδήλωσης πραγματοποίησαν οι:
-Ευαγγελόπουλος Αναστάσιος, Συντονιστής εκπαιδευτικού έργου μαθηματικών
-Καγκασίδου Άννα, Πρόεδρος του παραρτήματος της Μαθηματικής Εταιρείας
–Πάντζαλη Στυλιανή, μαθηματικός, βαθμολογήτρια Πανελλαδικών εξετάσεων
–Γράμπας Αντώνιος, μαθηματικός, βαθμολογητής Πανελλαδικών εξετάσεων
-Ρίντου Ελένη, ψυχολόγος
Την εκδήλωση συντόνισε η Μαρία Νταντάμη, ειδική σύμβουλος του Δήμου Κατερίνης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!