Η Ρητίνη βρίσκεται στην καρδιά των καταπράσινων Πιερίων. Είναι ένας τόπος ορεινός με μοναδική φυσική ομορφιά και διαρκή ανθρώπινη παρουσία που το νήμα της χάνεται στο μύθο των Πιερίδων Μουσών, βρίσκεται στα ίχνη του Μακεδονικού Βασιλείου, στο Βυζάντιο, την περίοδο των κλεφταρματωλών, του Μακεδονικού Αγώνα και φτάνει μέχρι σήμερα.
Οι συλλογικοί Φορείς του χωριού σε συνεργασία με το Τοπικό Συμβούλιο Ρητίνης συνδιοργανώνουν το 1ο Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας Ρητίνης το τριήμερο 25-27 Αυγούστου 2023. Παράλληλα σε μια προσπάθεια θετικής ενεργοποίησης και σύσφιξης των σχέσεων των κατοίκων και όσων κατάγονται από τη Ρητίνη πραγματοποιείται το 1ο Αντάμωμα Ρητινιωτών το διήμερο 26-27 Αυγούστου 2023
Το 1ο Συνέδριο Τοπικής Ιστορίας Ρητίνης θα πραγματοποιηθεί στο Πολιτιστικό Κέντρο Ρητίνης «Πιερίδες Μούσες» (παλιό Δημοτικό Σχολείο Ρητίνης) και το 1ο Αντάμωμα στο Δημοτικό Γήπεδο Ρητίνης.
Την προσπάθεια αυτή υποστηρίζουν ως συνδιοργανωτές, η Ιερά Μητρόπολη Κίτρους Κατερίνης και Πλαταμώνος, η Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας, ο Δήμος Κατερίνης, ο ΟΠΠΑΠ Κατερίνης, το Επιμελητήριο Πιερίας και το Πανεπιστημιακό Τμήμα Διοίκησης Εφοδιαστικής Αλυσίδας (logistics) με έδρα την Κατερίνη του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος.
Το πρόγραμμα του Συνεδρίου:
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!