Από την Παρασκευή αλλάζει ξανά ο καιρός, με τον πρώτο «καλό» χιονιά να μας επισκέπτεται μέσα στο Σαββατοκύριακο.
Από το βράδυ της Παρασκευής, σύμφωνα με τον μετεωρολόγο, Παναγιώτη Γιαννόπουλο, θα βρέχει στα δυτικά και το ανατολικό Αιγαίο, με τα φαινόμενα να γίνονται εντονότερα από το Σάββατο.
Εκτός από τις βροχές και τις καταιγίδες που θα πλήξουν σταδιακά ολόκληρη την Ελλάδα, χιόνια θα δούμε στα ορεινά της βόρειας, κεντρική και νότιας χώρας, αλλά και σε πιο ημιορεινές περιοχές, όπως τα Καλάβρυτα. Όπως λέει, ο Παναγιώτης Γιαννόπουλος είναι μία πρόβα και για τα χιονοδρομικά κέντρα.
Στην Αθήνα θα βρέξει αρκετά το Σάββατο, ενώ από την Κυριακή θα έχουμε και θυελλώδεις ανέμους.
Παράλληλα με τα χιόνια έρχεται και το πρώτο σοβαρό κρύο, με η θερμοκρασία στην Αθήνα να πέφτει από τους 20 στους 14 βαθμούς.
Για καιρό που «αγριεύει» μέσα στο Σαββατοκύριακο κάνει λόγο και ο διευθυντής της ΕΜΥ, κ. Θεόδωρος Κολυδάς. Όπως αναφέρει στην ανάρτησή του στο Twitter, μέσα στο Σαββατοκύριακο και ιδίως την Κυριακή ο καιρός θα δείξει τα δόντια του μπαίνοντας σε ρυθμού χειμώνα με την θερμοκρασία να κάνει βουτιά.
Κάνει λόγο για «χειμωνιάτικη εισβολή» με πολλές βροχές και χιόνια στα βόρεια της χώρας, η οποία όμως αναμένεται να είναι πρόσκαιρη.
📌ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ Η "ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΗ" ΕΙΣΒΟΛΗ
— Theodoros Kolydas (@KolydasT) November 23, 2023
✅Αισθητή η πτώση της θερμοκρασίας την Κυριακή κυρίως στη βόρεια Ελλάδα με παγετό κυρίως ΒΔ
✅Επάνοδος σε κανονικά επίπεδα από μέσα ερχόμενης εβδομάδος.
✅Πολλές βροχές με καιρο ¨Π" & χιόνια κυρίως βόρεια.@GSCP_GR @EMY_HNMS @Starchannelnew1 pic.twitter.com/mowDhT2Wm2
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!