Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η δράση ποδηλατικής παιδείας με τίτλο «Ποδηλατώ με ασφάλεια» που διοργάνωσαν το Γραφείο Νεότητας της Ιεράς Μητροπόλεως Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος και η Ποδηλατική Από-δραση Πιερίας.
Η ενημερωτική αυτή εκδήλωση έλαβε χώρα το Σάββατο 18 Νοεμβρίου στο Πνευματικό Κέντρο του Ιερού Ναού Αγίας Άννης Κατερίνης και την παρακολούθησαν μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου, μέλη των Κατηχητικών Συνάξεων της Ενορίας.
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος κ. Γεώργιος στον σύντομο χαιρετισμό του μίλησε στους μαθητές και τις μαθήτριες για τη σημασία γενικότερα της χρήσης ποδηλάτου, ως μέσου που αφορά στην ίδια τη βιώσιμη κινητικότητα στην πόλη.
Στα παιδιά έγινε αναφορά των σημαντικών κανόνων του Κ.Ο.Κ. που αφορούν το ποδήλατο, δόθηκαν οδηγίες για την ασφαλή μετακίνηση μέσα στην πόλη και στο τέλος ακολούθησε συζήτηση για τα οφέλη από την ποδηλασία για την υγεία και το περιβάλλον.
Τα μέλη της Ποδηλατικής Από-δρασης Πιερίας αναφέρθηκαν στο ίδιο το ποδήλατο: ως ιστορία, ως άποψη, ως χρήση, αλλά και για τη σημασία του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, του τρόπου κίνησης στην πόλη, των ορθών πρακτικών οδήγησης.
Παράλληλα οι μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να δουν και μέσω διαφανειών συγκεκριμένα σημαντικά στοιχεία για το ποδήλατο.
Η Ιερά Μητρόπολη Κίτρους σε συνεργασία με την Ποδηλατική Από-δραση Πιερίας αλλά και όλους τους τοπικούς φορείς θα συνεχίσουν αυτές τις στοχευμένες δράσεις και πρωτοβουλίες με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των παιδιών και άλλων Ενοριών πάνω σε διάφορα θέματα.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!