Ο Βουλευτής Πιερίας κ.Σπύρος Κουλκουδίνας, έκανε την ακόλουθη δήλωση:
‘’Επέλεξα να μην ψηφίσω το νομοσχέδιο για το γάμο των ομοφυλοφίλων και να απέχω.
Δεν επέτρεψα και δεν επιτρέπω να γίνει πολιτική εκμετάλλευση της επιλογής μου. Δεν είναι όλα πολιτική, όταν υπάρχουν αξιακά ζητήματα συνείδησης.
Το να έχει κάποιος διαφορετική άποψη, δε σημαίνει ότι είναι ομοφοβικός.
Ο ορισμός της οικογένειας έχει για μένα μια μοναδικότητα, είναι κάτι ιερό. Κανένα νομοθέτημα δεν μπορεί να αλλοιώσει την πραγματική, διαχρονική και ουσιαστική της έννοια. Η οικογένεια, οι παραδοσιακές αξίες ήταν αυτές που κράτησαν όρθια την Ελλάδα, σε όλες τις μεγάλες κρίσεις.
Η οικογένεια είναι θεσμός και όχι δικαίωμα που απορρέει από οποιοδήποτε νομοθέτημα. Με τον ίδιο τρόπο το φύλο δεν είναι ζήτημα επιλογής και τα φύλα είναι δύο, ενώ η αρχή της ζωής και το θαύμα της γέννησης στηρίζονται στην ένωση των δύο φύλων.
Για μένα επαναλαμβάνω, το ζήτημα είναι αξιακό.
Τοποθετήθηκα καθαρά και έντιμα.
Από εκεί και πέρα, η χώρα, ο νομός μας και οι πολίτες έχουν σοβαρά προβλήματα, με αυτά τα προβλήματα πρέπει να ασχοληθούμε, γιατί αυτή είναι η εντολή των πολιτών.
Το θετικό έργο της κυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας στην οικονομία, στη στήριξη όσων έχουν πραγματικά ανάγκη, στις μεγάλες μεταρρυθμίσεις πρέπει να συνεχιστεί’’.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!