Εντυπωσιακή ήταν η ανταπόκριση μηχανικών που δραστηριοποιούνται στα όρια του Δήμου Δίου-Ολύμπου και ευρύτερα του νομού Πιερίας, καθώς και δημοτών, στην πρόσκληση του Δήμου στην ενημερωτική εκδήλωση για την πορεία σύνταξης της μελέτης για το Ειδικό Πολεοδομικό Σχέδιο.Στην κατάμεστη αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου ο Δήμαρχος Δίου-Ολύμπου, Βαγγέλης Γερολιόλιος, ενημέρωσε και απάντησε στις ερωτήσεις μηχανικών και δημοτών, υπογραμμίζοντας ότι ο κύκλος ενημερωτικών εκδηλώσεων θα περιλαμβάνει αντίστοιχες συναντήσεις με εκπροσώπους κι άλλων φορέων και τους εκπροσώπους των αναδόχων εταιρειών.
Επίσης επανέλαβε την πρόσκλησή του προς τους δημότες και όλους όσοι ενδιαφέρονται, για υποβολή των προτάσεών τους στην ιστοσελίδα του Δήμου https://www.dion-olympos.gr/
Υπενθυμίζεται ότι αντικείμενο της μελέτης είναι η σύνταξη Ειδικού Πολεοδομικού Σχεδίου (Ε.Π.Σ.) που θα ολοκληρωθεί με την έκδοση Προεδρικού Διατάγματος, ώστε να καθοριστεί το πρότυπο χωρικής οργάνωσης και ανάπτυξης, οι χρήσεις γης, οι όροι-περιορισμοί δόμησης και κάθε μέτρο, όρος ή περιορισμός που απαιτείται. Το πρόγραμμα Πολεοδομικών Μεταρρυθμίσεων “Κωνσταντίνος Δοξιάδης”, που χρηματοδοτείται από το Ταμείο Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας, θα αντιμετωπίσει μια σειρά από χρόνια αστικά προβλήματα που ταλαιπωρεί ένα μεγάλο μέρος ιδιοκτητών ακινήτων στο Δήμο.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!